Një javë nga greva në Trepçë/16 minatorëve u përkeqësohet gjendja, kërkojnë ndihmë mjekësore

INA
INA

30/10/2023

Minatorët e Trepçës janë duke e vazhduar ditën e shtatë të grevës së urisë. E gjatë këtyre ditëve, dhjetëra grevistë kanë pasur nevojë për trajtim mjekësor.

16 prej tyre, vetëm të hënën, konfirmoi kryetari i Sindikatës së Punëtoreve të “Trepçës”, Ibrahim Januzi.

“Gjendja është e rënduar, deri më tash kemi 16 minatorë prej mëngjesi që kanë kërkuar ndihmë mjekësore, njëri është dërguar në spitalin rajonal të Mitrovicë për trajtim të mëtutjeshëm. Ende mbetet në spital”, u shpreh Januzi.

Ai tha se sot ka ndodhur suspendimi i tij nga ana e menaxhmentit.

“Menaxhmenti ka suspenduar kryetarin, nënkryetarin dhe anëtarët e sindikatës. Na e kanë ofruar një vendim. Kjo është e drejtë ligjore e jona, greva”.

Januzi pati një thirrje për kryeministrin Albin Kurti.

“I kemi bërë thirrje Kurtit, por nuk na ka vizituar. Kjo është kërkesa edhe minatorëve, që t`ia japim një kahje kësaj situate. Te merret me ne Kurti sepse gjendja shëndetësore vec sa po shkon duke u përkeqësuar”, deklaroi Januzi.

Sipas Januzit, minatorët kanë tri kërkesa.

“Realizimi pagës mujore me kohë nga data: 06 – 10 [në fillim të çdo muaji]. Shkarkimi i menaxhmentit (kryeshefit) dhe sigurimi shëndetësor dhe kushtet e punës”.

Ndërkohë, më 23 tetor 2023, Qeveria e Kosovës që drejtohet nga Albin Kurti ndau 1.6 milion euro për Trepçën.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Naim Murseli Liridon

Dyshohet se ia shiti armën Naim Murselit: 30 ditë paraburgim për të arrestuarin e katërt për rastin e Liridona Ademajt

granit plavaa

Sulmohet në burg vrasësi i Liridona Ademajt, ka tentuar dhe vetëvrasjen

aksident kosove

14 automjete të përfshira në aksidentin në Fushë Kosovë, ka edhe të lënduar

rip-600x360

Vdekja e policit në Jarinje po cilësohet e dyshimtë, trupi i pajetë dërgohet në IML

haxhi shala

Specialja arreston komandant ‘Topin’ – Haxhi Shalën

Screenshot_2023-12-10-23-42-16-882_com.android.chrome-edit

Kush ishte Liridona dhe Naimi? Detajet e pathëna për vrasjen në Kosovë (video)

rip-600x360

Vdes në detyrë në Jarinjë një polic kufitar i Njësisë Speciale

granit plavaa

Të burgosurit tentuan ta sulmojnë Plavën: Tre të dyshuarit për vrasjen e Liridonës shpërndahen në burgje të ndryshme

shaban liridona

Shaban Murseli pretendon se Milaim Zeka i kishte kërkuar Behgjet Pacollit përmes Naim Murselit 100 mijë euro

INFO

NA NDIQ