Gostivarasi pas 30 viteve lë Kumanovën, një jetë si kumanovar

ina-online
ina-online

2 Shtator, 2023

Samet Idrizi nga Dobridolli i Gostivarit në dhjetor të vitit 1993 erdhi në Kumanovë dhe përgatiti hapjen e sezonit.

Pas 30 viteve ai po përshëndetet me kumanovarët dhe rikthehet në vendlindje, ndërsa djali i tij Muhamed Idrizi që nisi punën si 12 vjeçar do të nis një jetë të re në perëndim, gjegjësisht në Itali.

Kjo familje me këtë biznes merret prej vitit 1924, kur babgjyshi i tij punoi këtë biznes në Arat të Rumanisë. Më pas janë shpëngulur në Oxhaci të Vojvodinës në kufi me Kroacinë, gjegjësisht Vukovarin. Aty qëndruan deri në vitin 1991 dhe luftw që shpërtheu detyroi këtë familje që ta braktisin biznesin me gjitha pronat. Ata më pas si familje një kohë të shkurt punojnë në Itali dhe pas dy viteve vijnë në Kumanovë, ku fillojmë biznesin 30 vjeçar.

“Jam shumë i kënaqur me kumanovarët sepse më kanë trajtu shumë shumë mirë dhe kam qenë pjesë e tyre. Kam shume kujtime të mira që kurrë si harroj”, thotë Sameti në përshëndetjen e tij të fundit me kumanovarët.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pendarovski-nato

Pendarovski: Mirë që Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria janë anëtarë të NATO-s, që të parandalohet konfrontimi ndërmjet ushtrisë së Kosovës dhe Serbisë

Screenshot_2023-09-30-13-14-08-408-edit_com.facebook.katana

Deklaratat e fundit për sulmin terrorist në veri, kërkohet që Edi Rama të shpallet non-grata në Kosovë

mali-sharr

Hiqet ndalesa për lëvizje nëpër pyje

Maria GABRIEL

Gabriel pret që Shkupi të mos “vetësabotohet”

LSDM kreret kovacevski zaev zecevic

Ndryshimet kushtetuese a po rikthejnë në lojë liderët e vjetër!

artan grubi

Grubi: Përmes fletëobligacioneve, Qeveria ndihmon Komunën e Tetovës dhe Zhelinës për shlyerjen e detyrimeve të papaguara të tyre

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

qumsht-qumesht

Nuk ka qumësht me aflatoksinë nëpër markete, reagon AUV në Maqedoninë e Veriut

Onkologija Onkologjia shkup

Miratohet përbërja e Komisionit Anketues në Kuvend për skandalin në onkologji

INFO

NA NDIQ