Një këshillë sociologjike për prindërit e rinj!

INA
INA

17/11/2023

Sunaj Raimi

Të dashur Prindër të rinj, ka ardhur një kohë shumë e vështirë për Juve dhe fëmijët tuaj, sepse fëmijët pa fajin e tyre çdo ditë po huajësohen nga bota e tyre fëmijërore, e pabrenguar.

Ata po i nënshtrohen një ‘jetese teknologjike’, që në vend të lojërave tradicionale nëpër lagje, luajnë lojëra në celularë të cilat ua prishin mendjen e trupin. Fëmijët e tillë, përveç se do të mbeten skllevër të smart telefonave, ata do të bëhen edhe njerëz me shpirtë të zbrazët, të ftohtë për familjen dhe shoqërinë ku jetojnë.

Andaj, ju këshilloj që në vend se të dilni të pini kafe në kafenetë me kënde fëmijësh, merreni kafenë apo çajin me vete dhe nxirrni fëmijët tuaj nga kafazet e quajtur ‘kënde për fëmijë’. Lerini fëmijët tuaj të fluturojnë lirshëm me krahët e lumturisë fëmijërore, lerini të lodhen në natyrë duke vrapuar, lerini të luajnë me dhé e zallë, lerini ta shijojnë kënaqësinë e shkeljes së baltës, lerini gjatë lojës t’i shohin përparësitë dhe mangësitë me fëmijët tjerë.

Lerini të rriten me ritmet e natyrës, sepse kështu do të piqen për t’u përballur me befasitë e jetës. Lerini t’i edukojë ata edhe Nëna Natyrë, e cila përmes energjisë së saj enigmatike, fëmijët i mbronë nga ankthi e autizmi. Qëndrimi dhe lozja në natyrë e pengon shndërrimin e fëmijëve në viktima të aseteve teknologjike, duke i bërë ata qenie të lumtura për veten dhe prindërit e tyre, të cilët në këtë mënyrë do të kenë fëmijë më të shëndoshë dhe më të aftë për jetë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

eurovizion

Maqedonia e Veriut as këtë vit nuk do të marrë pjesë në Eurovizion 2024

shkolla-nxenes-klasa

Mustafa: Shumë faktorë ndikuan për PISA-n

librat-780x439

Cilësia në arsim duhet të jetë prioritet në të kundërtën na pret regres kolektiv!

elva margariti unesco

Tjetër traditë shqiptare në UNESCO

Zejneli redaksia enciklopedia

Rektori i UT-së, Prof. Dr. Jusuf Zejneli i priti në takim anëtarët e redaksisë së posaçme në RMV për hartimin e Enciklopedisë Shqiptare

Validin Ademi

Lëvizja BESA: Rezultatet e “PISA” – BDI me sukses e shkatërroi arsimin (VIDEO)

mirush-kabashi

“Jam shqiptar, kosovar”, recitimi madhështor i Mirush Kabashit kur Kosova po përjetonte luftën (VIDEO)

shkolla-nxenes-klasa

Rëniet në rezultatet e Maqedonisë së Veriut në PISA 2022

matura-shteterore-provimi

Kosova dështon keq në PISA, reagon OCRA: Katastrofë arsimore në Kosovë – Analfabetizmi në rritje

INFO

NA NDIQ