Një kompani e dyshimtë ruse ka tentuar të fitojë tender në Ministrinë e Mbrojtjes, Petrovska zbardh fakte

ina-online
ina-online

11/03/2024

Ministrja e Mbrojtjes e Maqedonisë së Veriut, Sllavjanka Petrovska, ka njoftuar se një kompani e dyshimtë ka tentuar të futet në tender për blerjen e një pajisje specifike në Ministrinë e Mbrojtjes.

Ajo tha se do të kërkojë ndryshime të Ligjit për shpallje publike, sidomos në pjesën në të cilën fitues është kompania që ofron çmimin më të ulët.

“Kompania është e regjistruar në një shtet anëtar të BE-së për t’u paraqitur si relevante në treg, por në procedurë edhe para se të bëhej kontrolli i sigurisë, shërbimet inteligjente të vendit kanë njoftuar se bëhet fjalë për një kompani ruse të dyshimtë”, theksoi Petrovska.

Sipas ministres, në fazën e dytë të tenderit, kjo kompani ka ofruar një shumë 50 për qind më të lirë se kompanitë konkurrente, gjë që vërtetoi dyshimin se kompania ruse donte ta fitonte tenderin me çdo kusht. Petrovska nuk i zbuloi detajet se për cilën kompani bëhet fjalë dhe çfarë pajisje të saktë po prokurohej.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

rasti monstra

“Monstra” – rasti do të ankimohet në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

sport vlen

Sport dhe bashkëbisedim me rininë, Taravari dhe liderët e VLEN-it në Saraj (VIDEO)

gashi afrim

Gashi: Mushkëritë e qytetit nuk duhet t’ua lëmë t’i ngulfasin të paaftët

sunaj-raimi

Gjuha shqipe dhe obligimet tona kombëtare!

INFO

NA NDIQ