Një miliard euro për Maqedoninë e Veriut, por nëse realizohen reformat

Picture of INA
INA

11/11/2023

Bashkimi Evropian përmes politikës rajonale dhe fondeve strukturore në kornizën financiare 2024-2027 ka ndarë 6 miliard euro për Ballkanin Perëndimor, njofton agjencia e lajmeve INA.

Nga shuma e përgjithshme, 2 miliard janë para dhe ndihma të pakthyeshme, ndërsa 4 miliard si borxhe të volitshme.

Maqedonia e Veriut shpreson që ti marrë rreth 1 miliard euro nga ky fond, i cili parashikon forcimin e ekonomive të rajonit si dhe zhdukjen e dallimeve në zhvillim mes Ballkanit Perëndimor dhe Shteteve Anëtare të BE-së.

Mirëpo, këto mjete financiare janë të kuzhtëzuara nga Brukseli me realizimin e reformave, të cilat shtetet e rajonit duhet ti realizojnë.
Me fjalë të tjera, nëse ka reforma, do të ketë miliarda euro. Reformat kanë të bëjnë me ekonominë, shtetin ligjor, të drejtat e njeriut dhe shumë sfera tjera. (INA)

TË FUNDIT
11 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
12 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
13 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
13 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
15 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

ME TE LEXUARA

12 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
1 ditë
Falimentoi prodhuesi gjerman i makinave elektrike Next.e.Go Mobile, investimi i planifikuar edhe në Maqedoni
11 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
24 orë
De Biasi bën prognozën e ndeshjes Itali-Shqipëri, lartëson tre nga kuqezinjtë tanë
19 orë
“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë
19 orë
Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ