Një nënë nga Ballkani tregon se si kursen 800 euro në muaj në Gjermani

INA
INA

07/12/2023

Një nënë e tre fëmijëve nga Ballkani, e cila jeton me familjen e saj në Gjermani, tregoi se si ndryshoi jetën e saj pasi prezantoi një metodë unike të kursimit. Kështu ajo uli të gjitha shpenzimet e familjes për ushqime, higjienë, dhurata dhe gjëra të tjera të vogla nga 1200 në 400 euro në muaj.

Ajo thotë se kursente në fjalë për fjalë çdo gjë, nga letra higjienike te kafeja në pikën e karburantit.

“Shpenzimet në diskont, kafeja në pikën e karburantit, vizitat në restorant”, rendit ajo. “Me gjithë këto shpenzime fleksibël, është e qartë se shpenzimet e vogla krijojnë kaos”, tregon nëna.

Për të hequr qafe blerjet e shumta impulsive, ajo filloi të bënte një listë – një për çdo javë.

“Kam menduar rregullisht për atë që na nevojitet. Miell, makarona, domate të konservuara, thekon, të gjitha ato klasike që keni gjithmonë në shtëpi”, përshkruan ajo.

Me listat që bën, ai planifikon javë e muaj përpara dhe sheh që familjes do t’i duhet të mbijetojë vetëm me 440 euro në muaj për të gjitha ato produkte.

Për javën e ardhshme bëjmë lista më të vogla të frutave, perimeve dhe produkteve të qumështit”, thotë nëna.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

mjeke

Gjermani: Numri i mjekëve të huaj më i lartë se kurrë më parë

1

Oda kërçovare në Zvicër ndau mirënjohje për veprimtarë dhe personalitete të suksesshëm të diasporës

Screenshot_2024-03-03-13-23-31-627_com.facebook.katana-edit

I riu nga Kosova pushton skenën e American Idol me këngën ‘Oj Kosovë, oj nëna ime’

avio-bileta-pasaport

Pse duhet ta rezervoni fluturimin për në 5 të mëngjesit

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

Blinken

Blinken përmend vajzat shqiptare që kanë “pushtuar” Amerikën dhe restorantin e traditës shqiptare në Nju Jork

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

shqiponja-me-duar

“Krenarbëria” për herë të parë jepen çmime për krijimtarinë Arbëreshe (FOTO)

INFO

NA NDIQ