Një njësi zgjedhore pa prag për të pasur përfaqësim të të gjithëve në Kuvend

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2022

Kryetarja e RDM-së, Maja Moraçanin dje kishte takim me përfaqësues të OBRM-PDUKM-së ku biseduan për ndryshimet e Kodit Zgjedhor.

Moraçanin për “Utrinski brifing” u shpreh se janë pajtuar për një njësi zgjedhore dhe se Kuvendi do të hap debat për ndryshimin e rregullave zgjedhore, ndërsa RDM-ja angazhohet për një njësi zgjedhore pa prag.

“Pres edhe nga LSDM të pajtohen dhe të hapin debatin për një njësi zgjedhore për shkak se është edhe program i tyre. Reale është që në muajin shkurt të fillojë diskutimi për shkak se propozimi për ndryshimin e Kodit Zgjedhor është parashtruar në Kuvend. Na nevojitet debati publik”, tha ajo.

Ajo tha se kanë ndodhur kur parti politike kanë pasur 30 mijë vota dhe nuk kanë pasur asnjë deputet në Kuvend.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

tetove

BDI feston në Tetovë

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

arber

Ademi: Sot populli foli

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

MPB-policia-maqedonise

Arrestohen pesë persona, fotografuan fletëvotimet

kumanove hotel kristal

Mbyllet vendvotimi 1075 në Gjimnazin e Kumanovës

likov

Procesi në Likovë po zhvillohet pa pengesa. Fetai: Në zonat rurale fluksi më i madh është pas orës 15

Zgjedhje votime vota Maqedoni

KSHZ: 35.89 % votuan deri në ora 15:00

INFO

NA NDIQ