Një person i armatosur hap zjarr në zyrën e rekrutimit në shenjë proteste kundër regjistrimit rus

Një person i armatosur duket se ka hapur zjarr në një zyrë rekrutimi në Rusi sot, mes tensioneve në rritje për mobilizimin e Vladimir Putin.

Ai plagosi rëndë një oficer rekrutimi në qendrën e regjistrimit në Siberi, konfirmoi guvernatori lokal.

Incidenti ndodhi në qytetin Ust-Ilimsk në Irkutsk – një rajon i gjerë, me popullsi të rrallë – ndërsa rusët në të gjithë vendin shprehën mosmiratimin e tyre për rekrutimin, me njerëz të panumërt që iknin përtej kufijve.

Guvernatori Igor Kobzev tha në një mesazh në Telegram: “Në Ust-Ilimsk, një i ri qëlloi në zyrën e regjistrimit dhe regjistrimit ushtarak”.

Kobzev tha se një komisar ushtarak ishte plagosur nga të shtënat dhe ishte në gjendje kritike në spital.

Videoja e publikuar në mediat sociale tregon një burrë që identifikohet tek oficerët e policisë si 25-vjeçari Ruslan Zinin. Një video e veçantë e të shtënave tregon një burrë që gjuan të paktën një të shtënë brenda zyrës së projektimit dhe njerëzit që ikin për të shpëtuar jetën e tyre.

Videot nuk ishin të verifikueshme menjëherë.

VIDEO
Raportet sugjerojnë se burri vendas bërtiti “askush nuk do të luftojë” përpara se të qëllonte me armë zjarri.

“Tani të gjithë po shkojmë në shtëpi”, thuhet të ketë shtuar ai.

Një numër i zyrave të projekt-zyrave janë sulmuar që kur Presidenti rus shpalli një mobilizim të pjesshëm të mërkurën e kaluar. Protestat kundër draftit u zhvilluan gjatë fundjavës në Dagestan dhe Yakutia, ku një numër joproporcional i ushtarëve janë dërguar në luftë. Kritikët kanë akuzuar Kremlinin për fokusimin e përpjekjeve të mobilizimit në pjesë të largëta të vendit si Siberia, për të shmangur ndezjen e opozitës në qendrat e mëdha urbane, veçanërisht në Moskë.