Një restorant në Gjermani ofron një rrogë prej 11 mijë eurove

ina-online
ina-online

26/09/2023

Një kuzhinier ose kamarier në Gjermani mund të fitonte 11,000 euro në muaj nëse do të punonte në një restorant në Soderstorf (Saksonia e Ulët). Kjo është paga që ofron restoranti nga vendi i përmendur. Sipas revistës “Spiegel”, restoranti po përpiqet dëshpërimisht të gjejë stafin e zhdukur.

Pak industri të tjera në Gjermani kanë vuajtur aq shumë nga pandemia e koronavirusit sa industria e restoranteve dhe hotelerisë, shkruan “Spiegel”.

Biznesi tani po rritet, të ftuarit po kthehen, por gastronomisë i mungojnë dhjetëra mijëra punonjës. Industria e restoranteve po vuan nga mungesa e fuqisë punëtore.

“11.000.00 euro. Që tani e tutje!”, me këtë shenjë Philipp dhe Christine von Stum reklamojnë në Soderstorf në Saksoninë e Ulët. Ata janë pronarë të një ferme të vjetër prej druri me një restorant ku zhvillohen seminare dhe evente të ndryshme. Në teori, Philipp von Stumm u tha mediave gjermane se ai mund të organizonte 50 dasma në restorant çdo vit.

Shembulli i një restoranti nga Saksonia e Ulët nuk është i vetmi. Agjencia gjermane e punësimit raportoi 33,160 vende të lira pune në industrinë e mikpritjes në qershor.

Në Gjermani ka mungesë të më shumë se 66,000 kuzhinierëve, ndihmësve të kuzhinës, kamerierëve dhe personelit tjetër shërbimi. Për shkak të mungesës së stafit, restorantet po prezantojnë më shumë ditë pushimi për punëtorët dhe po shkurtojnë menunë dhe/ose orarin e tyre të punës.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

derivate nafta dizeli benzin

Çmime të reja të derivateve të naftës nga mesnata në Maqedoni

denar-600x360

Propozim-buxheti për vitin 2024 para Komisionit për Financim dhe Buxhet

aksident ambulanta itali

Makina përplas për vdekje 31-vjeçaren shqiptare në Itali

giroud deschamp deshamp

Giroud: Nëse Franca fiton Europianin, tërhiqem nga futbolli!

Foto Ilustrim

“More ti m*t i vogël, ti je shqiptar e nuk flet shqip”? Punonjësi në Zvicër humb durimin me klientin, që nuk deshi te flasë shqip

vrasje

Ky është shqiptari që u ekzekutua me plumb në kokë në Gjermani (FOTO)

Marko Kepi

​Marko Kepi, shqiptari i parë që kandidon për senatin e shtetit të Nju Jorkut

mjeke

Gjermania po ndryshon sistemin e pushimit mjekësor

len diaspore kasami mexhiti gashi

Mexhiti, Kasami e Gashi të mirëpritur nga mërgimtarët në Biel/Bienne në Zvicër

INFO

NA NDIQ