Një “rrufe” bërthamore nga Joshka Fischer

INA
INA

04/12/2023

“Më vjen turp për vendin tim… Jo më luftë, jo më Aushvic”, është titulli i parë i gazetës gjermane Die Zeit, ku ka dhënë një intervistë veterani i të Gjelbërve, Joshka Fischer.

Deklaratat e Fischer në gazetën gjermane kanë shkaktuar tronditje në lokomotivën e Eurozonës.

Pasi kritikoi politikën e qeverisë së koalicionit (që përfshin partinë e tij) për luftën në Ukrainë, Fischer tha jo vetëm se ndjehej i turpëruar për qëndrimin e vendit të tij ndaj luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

Duke marrë seriozisht rendin e ri të gjërave në skenën politike ndërkombëtare, Green Joska për herë të parë doli në favor të pajisjeve bërthamore për Evropën. Kjo deklaratë ra si rrufe në Gjermani.

Ish-ministri i Jashtëm gjerman nxitoi të justifikojë reagimin e tij me rastin e luftës së furishme në Ukrainë dhe marrëdhënieve veçanërisht të tensionuara midis Kremlinit dhe Uashingtonit.

Joshka Fischer i bëri thirrje Evropës që të armatoset me armët e veta bërthamore. “BE-ja ka nevojë për parandalimin e saj bërthamor”, theksoi politikani i Gjelbër, duke shtuar: “A duhet Republika Federale e Gjermanisë të ketë armë bërthamore? Jo. Evropa? Po”.

“Bota jonë tani ka ndryshuar,” vuri në dukje Fischer, duke vënë në dukje se presidenti rus Vladimir Putin “shpesh përdor shantazh bërthamor”.

“Arsenalet e fuqive bërthamore të Evropës Perëndimore të Francës dhe Britanisë së Madhe nuk janë të mjaftueshme si përgjigje ndaj rendit të ri botëror,” shtoi ai.

Partia e Fischer-it, të Gjelbrit, ka qenë kundër arsenalit bërthamor të Evropës që nga fillimi i saj.

Politikani 75-vjeçar shprehu gjithashtu shpresën se Shtetet e Bashkuara dhe Evropa do të mbeten të bashkuara.

“Por çfarë do të ndodhë nëse Donald Trump rizgjidhet në SHBA?”, pyet ai Die Zeit. “Edhe me këtë skenar në mendje, Evropa duhet ta marrë seriozisht këtë çështje”, shton ai.

Fischer i bëri thirrje gjithashtu qeverisë së Berlinit të investojë në armët konvencionale.

“Për sa kohë që ne kemi një Rusi fqinje që ndjek ideologjinë perandorake të Putinit, ne nuk mund të qëndrojmë duarkryq. Por, kjo nuk mund të arrihet ‘me problemet ekonomike’ me të cilat po përballet aktualisht lokomotiva e Eurozonës”, deklaroi ai duke hedhur topin drejt qeverisë Soltz. /tesheshi.com/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

Aleksej Navalny

Disa orë para funeralit të Alexei Navalny, familja nuk kanë një makinë për të transportuar trupin

Lloyd Austin Llojd

Austin: Nëse Ukraina bie, besoj se NATO do të hyjë në luftë me Rusinë

spitali - Gaza

Masakër në Gaza, forcat izraelite vrasin mbi 100 palestinezë që prisnin ndihmat humanitare

Biden

Biden: Pasoja të rënda për Ukrainën, nëse Kongresi nuk e miraton ndihmën

izrael tel aviv gaza

SHBA po e shqyrton mundësinë që të hedhë me avionë ndihma në Gazë

INFO

NA NDIQ