Një takim i rëndësishëm dhe shpresdhënës me z.Peter Vanhoutte

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/01/2022

Ziadin Sela

Një takim i rëndësishëm dhe shpresdhënës me z.Peter Vanhoutte, mediator i nivelit të lartë nga Belgjika dhe një ekspert i çështjeve parlamentare dhe i fuqizimit të partive politike. Biseduam për shtetin ligjor dhe nevojën imediate për reforma në gjyqësor, investimet në arsim, si dhe proceset integruese të cilat janë peng i dështimeve në fushat e tjera të brendshme.

Me z.Vanhoute biseduam edhe per kodin zgjedhor dhe demokratizimin e mëtejshëm të procesit zgjedhor, një nga shtyllat kryesore të demokratizimit të vendit ku Maqedonia e Veriut shënon edhe çalimet më të theksuara që nga pavarësia e shtetit.
U dakorduam që kontaktet të vazhdojnë edhe më tej, ndërsa si parti progesive ritheksuam gadishmërinë tonë për të ndihmuar në reformimin dhe demokratizimin e vendit.

Peter Vannhoute njëkohësisht është edhe anëtar i bordit të Qendrës Evropiane për Studime të Sigurisë (CESS) që synon të avancojë zhvillimin politik, demokracinë, të drejtat e njeriut dhe në veçanti sigurinë, duke ndihmuar qeveritë dhe shoqërinë civile të përballen me sfidat e tyre përkatëse. Në këtë cilësi ai qëndron për vizitë disa ditore ne Maqedoninë e Veriut.

TË FUNDIT
42 minuta
VLEN: BDI si LEVICA, së bashku nuk përkrahën zgjedhjen e Afrim Gashit për kryetar të Kuvendit
1 orë
Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?
2 orë
Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku
2 orë
Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares
2 orë
Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

ME TE LEXUARA

1 ditë
Fillon ndërtimi i objektit të ri për gjimnazin “Sami Frashëri” në Kumanovë
10 orë
ISHP: Ulje e rasteve të kollës së keqe në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Qeveria e re drejt formimit, ja detajet
7 orë
Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë mbështet kandidaturën e Muharrem Salihu-Marco për Eurodeputet
1 ditë
Në Beograd vritet vëllau i ministrit të Bosnjë dhe Hercegovinës (FOTO)
21 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

LEXO MË SHUMË

IMG_2507

VLEN: BDI si LEVICA, së bashku nuk përkrahën zgjedhjen e Afrim Gashit për kryetar të Kuvendit

Fronti evropian ali ahmeti

Ahmeti nesër para mediave, çfarë do përcjell kreu i BDI-së?

konjufca

Konjufca uron Gashin: Do të jetë shumë kënaqësi të punojmë së bashku

Kurto dudush

Sulmohet kryetari i komunës së Shuto Orizares

bekim qoku kuvend

Qoku: Në Parlament do jetë i përfaqësuar programi i Vetëvendosjes

vlen kuvend qoku kasami gashi taravari mexhiti

Zgjedhja e Gashit për kryeparlamentar, Taravari përcjell një porosi

Afrim Gashi

Kush është Afrim Gashi-kryeparlamentari i ri i Maqedonisë së Veriut

Palestina gaza

Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

Afrim Gashi

Afrim Gashi u zgjodh kryetar i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

INFO

NA NDIQ