Një tërmet i fuqishëm godet pranë bregut lindor të Rusisë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

3 Prill, 2023

Një tërmet me magnitudë 6.6 ballë të shkallës Rihter goditi bregun lindor të Kamçatkas në Rusinë e largët, sipas Qendrës Sizmologjike Mesdhetare Evropiane (EMSC)

Tërmeti goditi në një thellësi prej 100 km (62.13 milje), tha EMSC.

Lëkundjet u ndjenë në qytetin e Petropavlovsk-Kamchatsky rreth orës 15:06 me orën lokale të hënën.

Asnjë paralajmërim për cunami nuk është lëshuar nga Sistemi i Paralajmërimit të Tsunamit në SHBA.

Shërbimi gjeofizik i Akademisë së Shkencave Ruse tha se tërmeti ishte 6.9 ballë dhe goditi afër gjirit Avacha në bregun juglindor të Gadishullit Kamçatka.

Ky ishte tërmeti i dytë në rajonin e Kamçatkas brenda një muaji, pasi një tërmet 6.1 goditi bregdetin jugor të Gadishullit Kamçatka më 8 mars.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rusia

Plas lufta civile në Rusi? Meçollari: Ushtria ruse dhe Wagner nuk e duan njëra-tjetrën, ka nisur rebelimi

Pence Mike Pence

Pence kandidon për zgjedhjet presidenciale 2024 në SHBA

wagner koloneli putinit

Mercenarët e “Wagner” i marrin peng kolonelin e njohur Putinit

ukraina-rusi-kiev-ushtar

Belgjika i kërkon sqarime Ukrainës për armët e përdorura në sulmet në Rusi

spital-780x439-650x358

Rreth 100 nxënës të helmuar në veri të Afganistanit

gjermani-protest

Mijëra polakë dolën në rrugët e Varshavës për të protestuar kundër qeverisë

Stoltenberg-600x360

Stoltenberg, Erdoganit: Suedia i ka përmbushur obligimet për anëtarësim në NATO

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Forcat ukrainase “rifitojnë pozicionet” në Bakhmut

ukraina-rusi-kiev-ushtar

A do të nisë kundërofensiva? Ukraina: Planet duan heshtje, nuk do të ketë njoftim

INFO

NA NDIQ