Ky është ushtari i KFOR-it që vdiq në aksidentin në afërsi të Pejës (FOTO)

INA
INA

25/10/2023

Një ushtar i KFOR-it nga Italia ka humbur jetën në një aksident rrugor në Kosovë, ndërsa një tjetër ka mbetur i plagosur. Aksidenti ka ndodhur më 25 tetor 2023, rreth orës 15:30, në rrugën Prishtinë-Pejë, afër fshatit Leshan.

Sipas zyrtarëve të KFOR-it, ushtari italian ishte pjesë e bazës së tyre në Novosellë dhe po udhëtonte me një automjet ushtarak VM90 kur u përplas me një automjet civil. Emri i ushtarit që humbi jetën është Claudio Cadeddy, siç bëri të ditur ministri i Mbrojtjes i Italisë, Guido Crosetto, në Twitter. Ministri shprehu ngushëllimet dhe mbështetjen e tij për familjen e Cadeddy.

Personi i dyshuar si shkaktar i aksidentit me lëndime të rënda është dërguar për tretman në Prishtinë. Prokuroria Themelore e Pejës ka nisur hetimet për rrethanat e aksidentit. Ky është aksidenti i parë me vdekje me një ushtar të KFOR-it në Kosovë që nga viti 2019.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Halil Snopce

Kuvendi i ASH-së ende nuk ka caktuar mbledhje/ Snopçe: Mund të ketë dallime, por do të jemi të unifikuar

vucic-dacic

Vuçiq është kundër që Daçiqi të jetë kryeministër i ardhshëm i Serbisë

radojcic milan

Konfiskohet një anije me shpejtësi të madhe e Radojiçiqit, ishte fshehur në depon e Radule Stevic

ministria financave e maqedonise

Vendimi për pagat shkakton revoltë tek të punësuarit në Ministrinë e Financave

LSDM SDSM

LSDM fton partitë për krijimin e Frontit Europian

stevo pendarovski

Pendarovski për ndryshimet kushtetuese: Do të presim qeverinë e ardhshme

ndotja shkup

Qyteti i Shkupit: Qytetet më të ndotura në Maqedoni janë Strumica dhe Tetova

policia-714x420

Një shofer ka goditur një grua në Shkup dhe ka ikur nga vendi i ngjarjes

Angela Ageler

“Lista e Zezë” Amerikane do zgjerohet me emra tjerë, paralajmëron ambasadorja Ageler

INFO

NA NDIQ