Një vaksinë kundër kancerit me efekte anësore minimale është afër fazës përfundimtare të testimit

John Doe
John Doe

22/01/2024

Dr. Thomas Wagner, themelues i kompanisë bioteknike Orbis Health Solutions dhe studiues i kancerit, e ka bërë misionin e jetës së tij të gjejë një mënyrë për të trajtuar këtë sëmundje që shmang efektet anësore të frikshme.

“Shumë trajtime tradicionale të kancerit, si kimioterapia, funksionojnë duke vrarë qelizat e kancerit, por ato gjithashtu vrasin qelizat jo kanceroze në të gjithë trupin. “Kjo mund të shkaktojë një sërë efektesh anësore, duke përfshirë humbjen e flokëve, të përziera, të vjella, ose mund të dobësojë sistemin imunitar të një personi, duke çuar në rrezikun e infeksioneve kërcënuese për jetën”, shpjegoi Wagner.

– Advertisements –

Pasi pa pacientët me kancer që vuanin efektet anësore dobësuese të trajtimit, Wagner filloi misionin e tij për të zhvilluar një ilaç kundër kancerit që shfrytëzonte fuqinë e sistemit imunitar të një personi në vend që ta eliminonte atë. Ky trajtim u zhvillua si një vaksinë që tashmë është studiuar për dekada dhe çdo injeksion është plotësisht i personalizuar për çdo pacient.

“Njerëzit më pyesin se kur do të ketë një kurë për kancerin dhe unë e bëj atë për 60 vjet dhe kurrë nuk kam qenë në gjendje t’i përgjigjem kësaj pyetjeje. Deri vonë, deri në tre, katër apo pesë vitet e fundit”, tha Wagner.

Çfarë dihet deri më tani për vaksinën e kancerit të Wagner?
Vaksina e kancerit TLPO e Wagner është testuar në qindra pacientë me forma të avancuara të melanomës në provat klinike të fazës 2.

Të dhënat e fundit të paraqitura në një konferencë akademike treguan se gati 95% e njerëzve që morën vetëm vaksinën ishin ende gjallë tre vjet pas fillimit të trajtimit, raporton ABC News.

Efektet anësore më të zakonshme ishin skuqje ose dhimbje në vendin e injektimit, ethe dhe lodhje pas injektimit, të ngjashme me vaksinat e tjera që stimulojnë një përgjigje imune.

Dr. Vernon Sondak, një onkolog i lëkurës në Qendrën e Kancerit Moffitt, i cili nuk ishte i përfshirë në provën klinike, por ka punuar me vaksinat e lizatit të tumorit gjatë gjithë karrierës së tij, tha për ABC News se këto rezultate janë premtuese, por se sfida më e madhe klinike mbetet. prova e fazës 3 për të konfirmuar nëse kjo vaksinë kundër kancerit do të bëjë vërtet një ndryshim.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka dhënë dritën jeshile që vaksina e Wagner të fillojë një provë klinike të fazës 3. Do të jetë një përpjekje trevjeçare që synon të regjistrojë 500 persona dhe do të fillojë këtë vit, konfirmoi Riley Polk. president i Orbis. Health Solutions.

Polk tha se ai ishte i ndikuar personalisht nga suksesi i vaksinës pasi babai i tij iu nënshtrua operacioneve të shumta në mushkëri për kancer më shumë se një dekadë më parë. Babai i tij vendosi të provonte vaksinën e kancerit të Wagner-it dhe jetoi edhe 10 vjet përpara se të vdiste nga diçka që nuk kishte lidhje me kancerin.

“Mund të më thuash shumë gjëra, por nuk mund të më thuash se vaksina nuk funksionon”, tha Polk.

Barrierat financiare kanë penguar përparimin e vaksinës
Polk tha se është planifikuar një provë klinike e fazës 3 prej 100 milionë dollarësh. Për kompanitë më të vogla private, sigurimi i këtij niveli financimi është një sfidë që Polk tha se kufizon aftësinë e tyre për të financuar më shumë prova klinike.

Përvojat e të anketuarve të mëparshëm
Njerëzit në këtë provë duhet të kenë një ngarkesë të ulët ose minimale të tumorit. Personi i parë që mori këtë vaksinë në këtë test ishte Katie King, një vendase nga Asheville, Karolina e Veriut, e cila u diagnostikua me kancer ovarian gjashtë vjet më parë. King tha se ajo ndihej mirë pas raundit të parë të trajtimit, duke përjetuar vetëm skuqje në vendin e injektimit, por jo efekte të tjera anësore, raporton WLOS.

Një nga të testuarit është Mary Carol Abercrombie, për të cilën Wagner beson se është një nga njerëzit më të gjatë të mbijetuar të diagnostikuar më parë me melanoma të fazës 4, forma më e avancuar e sëmundjes.

Pak para Krishtlindjeve 2001, Abercrombie i tha WLOS se ajo kishte përfunduar një vit trajtimi të kancerit me efekte anësore “të tmerrshme”, por kur trajtimi u ndal, kanceri i saj përparoi. Abercrombie tha se mjekët i thanë asaj se kishte vetëm disa muaj jetë, duke i thënë asaj që “thjesht të shijonte Krishtlindjet”, raporton WLOS.

Onkologu kirurgjik i Abercrombie po punonte me Wagner për një vaksinë kundër kancerit në atë kohë.

“Regjistrohu, sepse nuk kishte asgjë [tjetër] atje,” tha Abercrombie, e cila shpresonte vetëm të jetonte aq gjatë sa të shihte djalin e saj të martohej atë vit.

Kanë kaluar më shumë se 20 vjet që atëherë dhe Abercrombie tha se melanoma e saj nuk është përsëritur kurrë. Jo vetëm që e pa djalin e saj të martohej, por pa edhe katër nipërit e saj të rriteshin.

Hulumtimi mund të zgjasë me vite
Përpara se kjo vaksinë të jetë e disponueshme gjerësisht për të trajtuar njerëzit me melanoma, ajo duhet të tregojë sukses në një provë klinike të fazës 3 për vite me radhë, dhe më pas FDA duhet të japë miratimin përfundimtar.

Përpara se të mund të përdoret edhe më gjerësisht, do të duhet të tregojë sukses në fazën e tretë dhe më pas të kalojë në prova klinike më specifike për indikacione të tjera që do të kërkojnë vite dhe miliona dollarë.

Polk tha se shpreson që të dhënat e provës do të tërheqin vëmendjen e kompanive më të mëdha farmaceutike dhe se nëpërmjet atij lloji të partneritetit dhe mekanizmave të tjerë financues, përfundimisht prova më të mëdha mund të kryhen përmes FDA.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

НАЈЧИТАНО

LEXO MË SHUMË

ПРОЧИТАЈТЕ ПОВЕЌЕ

INFO

NA NDIQ