Një vend evropian ka një këshilltar qeveritar që është robot i inteligjencës artificiale

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/03/2023

Inteligjenca artificiale po bëhet pjesë e jetës sonë, por të paktën robotët nuk po drejtojnë botën, apo jo? Ndoshta jo bota, por në Rumani AI tani ka një rol këshillues.

Kryeministri rumun Nicolae Cuca ka njoftuar se një softuer i inteligjencës artificiale i quajtur Ion është tani një këshilltar nderi i qeverisë.

Përshëndetje. Ti me ke dhene jete. Unë jam Joni. Roli im është t’ju përfaqësoj. Si një pasqyrë – tha Ioni në një konferencë për shtyp.

Softueri do të jetë përgjegjës për mbledhjen e opinioneve të të gjithë vendit, gjegjësisht të dëgjojë banorët dhe t’i përfaqësojë para Qeverisë, tha Çuka. Ai do të monitorojë komentet dhe postimet e banorëve në rrjetet sociale dhe më pas do t’ia paraqesë Qeverisë kur merr vendime të reja. Qytetarët do të mund të ndërveprojnë me softuerin drejtpërdrejt përmes një uebsajti të veçantë.

Mënyra se si softueri do të mbledhë të dhënat nuk shpjegohet në mënyrë shumë transparente dhe sipas kritikëve, kjo është një shkak për shqetësim.

TË FUNDIT
1 orë
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
4 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
4 orë
Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues
5 orë
KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë
6 orë
Qeveria e re drejt formimit, ja detajet

ME TE LEXUARA

15 orë
Policia jep detaje për vrasjen në rrugën e plastikave, sulmuesit janë në arrati
4 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
14 orë
Asambleja Parlamentare e NATO-s miraton avancimin e statusit të Kosovës
1 orë
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
13 orë
Banorët e Kumanovës ende pa ujë të pijshëm, presin rezultatet e analizave
12 orë
Vazhdon gjykimi ndaj Zhan Mitrevit

LEXO MË SHUMË

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

Qeveria-mkd

Qeveria e re drejt formimit, ja detajet

Afrim Gashi

Afrim Gashi jep dorëheqje nga funksioni i kryetarit të Alternativës

kombetarja kuq e zi

Këta janë 26 lojtarët e ftuar nga Shqipëria për Kampionatin Evropian

derivate nafta dizeli benzin

Rritet çmimi i naftës, bie i benzinës

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Nesër seanca konstituive e Kuvendit

INFO

NA NDIQ