Një vend evropian ka një këshilltar qeveritar që është robot i inteligjencës artificiale

Iliria News Agency
Iliria News Agency

9 Mars, 2023

Inteligjenca artificiale po bëhet pjesë e jetës sonë, por të paktën robotët nuk po drejtojnë botën, apo jo? Ndoshta jo bota, por në Rumani AI tani ka një rol këshillues.

Kryeministri rumun Nicolae Cuca ka njoftuar se një softuer i inteligjencës artificiale i quajtur Ion është tani një këshilltar nderi i qeverisë.

Përshëndetje. Ti me ke dhene jete. Unë jam Joni. Roli im është t’ju përfaqësoj. Si një pasqyrë – tha Ioni në një konferencë për shtyp.

Softueri do të jetë përgjegjës për mbledhjen e opinioneve të të gjithë vendit, gjegjësisht të dëgjojë banorët dhe t’i përfaqësojë para Qeverisë, tha Çuka. Ai do të monitorojë komentet dhe postimet e banorëve në rrjetet sociale dhe më pas do t’ia paraqesë Qeverisë kur merr vendime të reja. Qytetarët do të mund të ndërveprojnë me softuerin drejtpërdrejt përmes një uebsajti të veçantë.

Mënyra se si softueri do të mbledhë të dhënat nuk shpjegohet në mënyrë shumë transparente dhe sipas kritikëve, kjo është një shkak për shqetësim.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

escobar

Escobar: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, po kërkoj vetëm të dëgjohemi

rusia

Plas lufta civile në Rusi? Meçollari: Ushtria ruse dhe Wagner nuk e duan njëra-tjetrën, ka nisur rebelimi

lajcak escobar kurti

Përfundon takimi, Escobar dhe Lajçak 3 kushte për Kurtin

dash-1

Tentuan ta destabilizojnë Ballkanin, SHBA-ja sanksionon shtatë rusë

Pence Mike Pence

Pence kandidon për zgjedhjet presidenciale 2024 në SHBA

kfor-600x360

Mbërrijnë në Kosovë trupat shtesë të NATO-s

ora-rryma-evn-struja

Nesër llogaritja e re në Qeveri për çmimin e ri të rrymës

fatmir mexhiti

Ministri Mexhiti nis me shkarkime: S’ka më drejtorë që flenë

wagner koloneli putinit

Mercenarët e “Wagner” i marrin peng kolonelin e njohur Putinit

INFO

NA NDIQ