Një vit pa Rexhail Qerimin, Taravari: Drejtësia duhet të vihet në vend!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/01/2023

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, kujton Rexhail Qerimin nga rasti “Alfa”, i cili ndërroi jetë në burg.

Taravari thotë se Rexhaili u burgos nën akuza të trilluara në rastin e montuar politik “Alfa”. Ai kërkon që drejtësia të vihet në vend, fajtorët e vërtetë dhe ata që e montuan rastin “Alfa” të identifikohen dhe të japin llogari.

“Sot, një vit më parë Rexhail Qerimi ndërroi jetë në duar të shtetit në burgun famëkeq të Idrizovës, ku ai mbahej padrejtësisht. Rexhaili u burgos nën akuza të trilluara në rastin e montuar politik “Alfa”, ku dëshmitë materiale flisnin qartë për pafajsinë e tij. Rexhaili pra ishte një i burgosur politik i cili u bë kurban i pazareve midis politikës antishqiptare dhe gjyqësorit të kapur. Ekspertiza e pavarur e vitit 2021, e porositur nga pala mbrojtëse dhe familjet, ka konfirmuar atë që të gjithë e dinim: se shqiptarët e akuzuar padrejtësisht në këtë rast janë të pafajshëm. Gati dy vite më vonë, asgjë nuk ka lëvizur, sepse drejtësia ngelet e verbër karshi provave materiale dhe selektive në qasje kur është fjala për shqiptarët. Drejtësia duhet të vihet në vend për Rexhailin, familjen e tij dhe të bashkakuzuarin e tij. Fajtorët e vërtetë dhe ata që e montuan rastin “Alfa” duhet të identifikohen dhe të japin llogari”- thekson përmes një postimi në rrjetet sociale, Arben Taravari, Kryetar i ASh-së.

Taravari e mbyll postimin se Rexhaili do të mbahet mend përgjithmonë si aktivist i dalluar i çështjes kombëtare dhe si ushtar lirie.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë Euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

afrim gashi

Gashi nga Cyrihu: Jemi të interesuar ta ndryshojmë jetën e shqiptarit në Maqedoni

thaci trebosh

PDSH mbajti tubim në Trebosh

femijet mergimtare greqi diaspora

Diaspora dhe të pavendosurit vendimtarë për fituesin e zgjedhjeve

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

izet mexhiti

Mexhiti: Një parti e dalur nga lufta që përfundon me komunitetet e vogla, është hap i parë drejt shkrirjes në VMRO ose LSDM

taravari arben

Taravari nga Cyrihu: Këto janë zgjedhje historike, garojnë albinizmi me vuçizmin

izet mexhiti

Izet Mexhiti: Ali Ahmeti vendosi brenda natës që ta kandidojë Bujarin për president për ta përçarë votën shqiptare

gordana-siljanovska-1392x899

Kandidatja Gordana Silanovska: Nëse ndryshohet Kushtetuta, do të respektoj vendimin

INFO

NA NDIQ