​Njerëzit me këto grupe gjaku e kanë më të vështirë të humbin peshë

INA
INA

30/11/2023

Jeni në një betejë të vazhdueshme me kilogramët, edhe pse ndiqni këshillat e një diete?

Nëse jeni ndër ata për të cilët humbja e peshës është një mision pothuajse i pamundur, grupi juaj i gjakut mund të jetë arsyeja.

Nutricionistja Seema Khanna shpjegoi për Times of India se njerëzit me grup gjaku AB + ose AB – kanë shumë vështirësi në eliminimin e kilogramëve të padëshiruar.

Arsyeja? Personat me grupet e përmendura të gjakut e kanë të vështirë të ndryshojnë zakonet e të ngrënit. Personat me grupe gjaku O+ dhe B+ do ta kenë më të lehtë të heqin qafe depozitat e padëshiruara të yndyrës.

Personat me grup gjaku B + kanë një shkallë më të lartë metabolike bazale (BMR), gjë që e bën të vështirë për ta shtimin në peshë, shpjegon Khanna. Nëse jeni një person me grupin A të gjakut, atëherë nëse jeni më i prirë për të shtuar peshë apo jo, varet nga gjenetika juaj.

Naturopati Peter J. D’Adamo krijoi një dietë për çdo grup gjaku dhe pretendon se ushqimet që ne konsumojmë reagojnë me gjakun tonë, kështu që një dietë e krijuar sipas grupeve të gjakut është një zgjedhje e shkëlqyer për të stimuluar dhe përshpejtuar tretjen.

Përveç kësaj, në këtë mënyrë mund të parandaloni zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme që ju kërcënojnë, shpjegon D’Adamo dhe thekson se duke iu përmbajtur planit të dietës për çdo grup gjaku që keni, mund të arrini lehtësisht peshën e dëshiruar dhe të zgjasni jetëgjatësinë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arra

3 arsye të forta përse duhet të hani më shumë arra

vitamina-D

Dhimbjet që ju shkaktohen si pasojë e mungesës së vitaminës D

fruthi

ISHP: Gjithsej 903 persona me linë e dhenve në janar

gjumi

Rregullat për gjumë të mirë

rruza-te-gjakut

Ngritja e nivelit të sheqerit në gjak nuk ndodh vetëm pas ngrënies së një vakti të pasur me karbohidrate apo sheqerna.

pije te gazuara gazume limenka kanace

Një pije e gazuar në ditë rrit rrezikun për kancer

IMG_9135

Alkaloid shkruan historinë, prezanton ilaçin e ri të lëngshëm Omeprazol

Dhembe buzeqeshje

Dentisti zbulon një gabim të zakonshëm që e bëni derisa i pastroni dhëmbët

diabet

Diabetikët në hall për insulinën e duhur, shoqatat alarmojnë, ministria thotë gjithçka në rregull

INFO

NA NDIQ