Njeriu që parashikoi krizën në Ukrainë: Shteti do të shkatërrohet, ja çfarë na pret sipas mendjeve më të mëdha gjeopolitike të ditëve të sotme

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/03/2022

Një diskutim i rrallë dhe shumë domethënës gjashtë vite më parë kishte bashkuar në panel elitat gjeopolitike botërore ku janë ofruar perspektiva mbi pushtimin rus të Ukrainës dhe situatën në Evropë dhe forcat e NATO-s, përcjell INA.

John Mirsheimer, profesori u Universitetit të Çikagos, autori i famshëm dhe teoricieni i shkencave politike ndërkombëtare atëkohë parashikoi jo zhvillime të mira sa i përket Ukrainës.

“Perëndimi po e udhëheq Ukrainën përgjatë skajit të rrugës dhe rezultati përfundimtar do të jetë shkatërrimi i Ukrainës”. Kjo tragjedi për popullin ukrainas po luhet tani, me pak shpresë se raundet e vazhdueshme të bisedimeve ruso-ukrainase për armëpushim do të ndalojnë luftimet”, nënvizon Mirsheimer.

Ligjërata e ribotuar së fundi se prof. Mersheimer, të cilin ai e mbajti në Universitetin e Çikagos në vitin 2015, u bë virale pasi pushtimi rus filloi muajin e kaluar. Vetëm në YouTube, për shembull, fjalimi i zgjatur prej një ore mblodhi më shumë se 19 milionë shikime. Ndiqeni më poshtë:

Ky debat u organizua nga Komiteti Republikan në Uashington DC, ku ishin pjesë edhe ish eksperti i CIA-s për Rusinë, Ray McGovern. Duhet theksuar se karriera e McGovern në CIA zgjati 27 vjet, e cila në pjesën e dytë përfshin shërbimin si këshilltar presidencial në agjencinë e Shtëpisë së Bardhë.

Diskutimi përfshin gjithashtu Jack Metlock, ambasadori i fundit i SHBA në Bashkimin Sovjetik dhe Ted Postol, një profesor i teknologjisë dhe sigurisë ndërkombëtare në MIT. Për më tepër, Susan Eisenhower, mbesa e gjeneralit Dwight D. Eisenhower ishte pjesë e panelit. (INA)

https://twitter.com/ThePr0diga1S0n/status/1485729483151880194?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1485729483151880194%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Finfomax.mk%2Fd0b2d0b8d0b4d0b5d0be-d187d0bed0b2d0b5d0bad0bed182-d0bad0bed198-d198d0b0-d0bfd180d0b5d0b4d0b2d0b8d0b4d0b5-d0bad180d0b8d0b7d0b0d182d0b0%2F

 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

vjosa osmani okb grate e dhunuara

OKB-ja tentoi të bllokojë pjesëmarrjen e grave të mbijetuara gjatë luftës, Osmani refuzoi të merrte pjesë pa to

ARBEN

Taravari: Për ne miqësia me SHBA-të është e shenjtë, do të punojmë pareshtur me ta për një Maqedoni të integruar në BE dhe larg ndikimit rus

vucic un

Vuçiq dhe përfaqësuesi rus ankohen për të mbijetuarat e luftës që Osmani i mori në seancë

vjosa osmani okb un

Osmani në KS të OKB-së: Elhame Muqolli ishte vetëm 14-vjeçe kur forcat serbe vranë dhe dogjën 53 civilë

Kongresi Senati Amerikan SHBA

Në ankth për Ballkanin, SHBA-ja aspiron angazhim të shtuar

vucic kurti

Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

INFO

NA NDIQ