Njësia e Dell në Australi gjobitet me afro 6.5 milionë dollarë për mashtrim të klientëve për zbritje

INA
INA

15 Gusht, 2023

Gjykata Federale e Australisë të hënën tha se ka urdhëruar njësinë lokale të Dell Technologies për të paguar 6.46 milionë dollarë për shkak të mashtrimit në faqen e saj të internetit në lidhje me zbritjet për monitorët shtesë të kompjuterave.

Në një veprim ligjor të ngritur nga rregullatori i konkurrencës në vend, Dell Australia u shpall fajtor nga Gjykata Federale në qershor për të mashtruar klientët në lidhje me çmimet ose zbritjet në monitorët shtesë në faqen e saj të internetit.

“Ky rezultat dërgon një mesazh të fortë për bizneset se shfaqja e përfaqësimeve të rreme për çmimet ose rritja e zbritjeve është një shkelje serioze e ligjit të konsumatorit dhe do të sjellë ndëshkime të konsiderueshme”, tha Liza Carver, komisionere e Komisionit Australian të Konkurrencës dhe Konsumatorit, përcjell Telegrafi.

Dell Australia, e cila shiti më shumë se 5,300 monitorë shtesë me zbritje të mbivlerësuara midis gushtit 2019 dhe 16 dhjetorit 2021, do të punojë “me klientët e ndikuar për të ofruar rimbursime të përshtatshme plus interes”, tha për Reuters një zëdhënës i Dell Australia.

“Ne gjithashtu po ndërmarrim hapa për të përmirësuar proceset tona të çmimeve për të siguruar që ky lloj gabimi të mos përsëritet”, shtoi zëdhënësi. /Telegrafi/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

eklips diellor

Eklipsi diellor do të ndodh së shpejti, ja çfarë duhet të dini

Netflix

Netflix i jep fund epokës së marrjes së DVD-ve me qira

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram mund bëhen me pagesë

microsof

Microsoft bën paralajmërimin e fundit për Windows 7 dhe 8

pitagora

“Teorema e Pitagorës” gjendet në një pllakë balte 1000 vjet më e vjetër se Pitagora

roboti-780x470

Japonia ka prodhuar një robot 4.5 metra të lartë, që kushton 3 milionë dollarë

kush-udheheq-garen-per-zhvillimin-e-teknologjise-5g_5c9fcc93eb048

Rrezatimi elektromagnetik, çfarë është dhe sa të kujdesshëm duhet të jemi?

apple-iphone-15-pro-3

Pse po mbinxehet iPhone 15-shi?

pika zero

‘Pika zero e historisë’/ Zbulohen statuja të reja në vendet e lashta të Gobeklitepe dhe Karahantepe

INFO

NA NDIQ