Njëzet zjarre në ambiente të hapura gjatë 24 orët e fundit

INA
INA

03/02/2024

Qendra për Menaxhimi e Krizave (QMK) raporton se në 24 orët e fundit janë regjistruar rreth njëzet zjarre në të gjithë vendin, të cilat janë shuar me sukses nga ekipet e zjarrfikësve. Zjarrfikësit kanë pasur të bëjnë edhe me ndërhyrje të tjera, duke përfshirë fshirjen e mbeturinave të djegura dhe kontejnerëve në ambient të hapur nëpër territorin e shtetit.

Në raportet e detajuara të zonave rajonale, shihet se ekipet e zjarrfikësve kanë qenë të angazhuar në shumë ndërhyrje. Në disa raste janë intervenuar në zjarre në pyje dhe bimësi të hapur, duke ndaluar përhapjen e flakëve dhe duke shmangur dëme të mëtejshme në mjedis.

Numri i thirrjeve në emergjencë është rritur ndjeshëm, me mbi 2000 thirrje të regjistruara në 24 orët e fundit. Ndërkohë, një pjesë e konsiderueshme e tyre kanë qenë thirrje “reale” për situata të ndryshme urgjente. Policisë, Shërbimit të Urgjencës Mjekësore dhe ekipet e zjarrfikësve janë drejtuar shumica e thirrjeve për emergjencë.

QMK bën të ditur se puna vazhdon intensivisht në menaxhimin e situatave emergjente dhe që numri i thirrjeve është në rritje, duke dëshmuar nevojën për përpjekje të vazhdueshme në këtë drejtim.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pasaporta dokumente personale

Delegacioni i BE-së: Çdo anëtare e BE-së do të vendos vetë nëse i pranon pasaportat me emrin e vjetër të Maqedonisë

kshz-2-800x445

Osmani, Taravari dhe Dimitrievski siguruan nënshkrimet, mbeten të tjerët

ut zaim

Xheladini: Pse rritje pagash vetëm për Universitetin “Kirili dhe Metodi” në Shkup dhe jo për Universitetin e Tetovës

gjykata-kushtetuese

Gjykata kushtetuese duhet të sjellë vendim për “nacionalitetin” në Ligjin për evidencën amë

musa blerim

“Siklet” në BDI! Musa Xhaferi insiston që të jetë bartës liste në zonën e 5-të zgjedhore, Blerim Bexheti në zonën e 1-rë

kuvendi parlamenti

Kuvendi do ta mbajë mbledhjen e 145-të: zgjedhja e anëtarit të KSHZ-së, vazhdimi i vlefshmërisë së pasaportave, ligji për lojërat e fatit…

Bujar Osmani

Osmani: Ukraina lufton për të gjithë ne! Nëse fiton Rusia, ne e kemi radhën

universiteti-i-tetoves-UT

5 universitetet shtetërore reagojnë kundër diskriminimit që ua ka bërë Kuvendi dhe Qeveria

lista zgjedhore

Prej sot mund të verifikoni nëse gjendeni në listën zgjedhore

INFO

NA NDIQ