​Njihni mangësitë e vitaminave dhe mineraleve te fëmijët

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/01/2023

Kushtojini vëmendje shenjave të qarta të mungesës së vitaminave që janë të nevojshme për zhvillimin e duhur të fëmijëve.

Mungesa e vitaminave dhe mineraleve tek fëmijët shfaqet më shpesh nga sa prisni dhe e gjithë kjo është shkaku i dietës së tyre monotone, paralajmëron mjeku pediatër dhe neonatologu, Pascal.

Siç raporton Times India, mjeku pohon se ushqimi i konsumuar më shpesh nga fëmijët është monoton dhe aspak ushqyes. Përveç kësaj, pohon ajo, fëmijët po konsumojnë gjithnjë e më shumë ushqime të mbushura me sheqer të rafinuar, si dhe ushqime të përpunuara që nuk janë të pasura me vlera ushqyese. Kjo ndër të tjera çon në mungesë të vitaminave.
close
volume_off

Duke qenë se mungesa e vitaminave dhe mineraleve tek fëmijët mund të bëhet një problem serioz, që është shkaku kryesor dhe kryesor i sëmundjeve të shumta, është e rëndësishme të shihen dhe të njihen shenjat e ndryshme të mungesës dhe të kompensohen me ushqimin e duhur.

Më poshtë gjeni se si të dalloni mungesën e disa vitaminave.

Mungesa e vitaminës A

Mungesa e vitaminës A çon në tharje të syve, njolla kafe në të bardhët, por edhe në infeksione të shpeshta të stomakut dhe të frymëmarrjes te fëmijët.

Mungesa e vitaminës B

Mungesa e kompleksit të vitaminës B çon në oreks të dobët, dobësi dhe nervozizëm, si dhe vonesa në zhvillim. Përveç kësaj, ndryshimet e humorit janë të zakonshme.

Mungesa e vitaminës C

Fëmijët të cilëve u mungon vitamina C në trupin e tyre shpesh kanë probleme me ënjtjen e mishrave të dhëmbëve si dhe gjakderdhje gjatë larjes së dhëmbëve. Përveç kësaj, ata shpesh kanë flokë jashtëzakonisht të thatë dhe dhimbje kyçesh.

Mungesa e vitaminës D

Mungesa e vitaminës D mund të çojë në dobësimin e kockave (një sëmundje e quajtur “rakit” te fëmijët e vegjël). Si rezultat, kockat e këmbëve nuk mund të “përkulen”. Përveç kësaj, mungesa e vitaminës D mund të çojë gjithashtu në ecje më të ngadalshme, vonesë në daljen e dhëmbëve dhe rritje të rrezikut të frakturave të kockave.

Mungesa e kalciumit

Mungesa e kalciumit zakonisht shkaktohet nga mungesa e vitaminës D, kështu që simptomat lidhen kryesisht me mungesën e së njëjtës vitaminë. Përveç simptomave të përmendura tashmë, mund të shfaqen edhe ngërçe të muskujve.

Mungesa e hekurit

Lodhja, mungesa e përqendrimit, nervozizmi dhe oreksi i dobët janë karakteristikë e mungesës së hekurit.

TË FUNDIT
3 ditë
Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)
6 ditë
Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)
1 javë
Përbërja e re parlamentare do të ketë 30 deputetë shqiptarë
2 javë
Taravari: Nesër zbulojmë programin e VLEN-it, pika e parë – rruga evropiane
2 javë
Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

Kiara tito

Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

Polici-a-2-750x430

Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Përbërja e re parlamentare do të ketë 30 deputetë shqiptarë

arben taravari

Taravari: Nesër zbulojmë programin e VLEN-it, pika e parë – rruga evropiane

moti nxehti temperatura-termometri

Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…

Sela bizneset strugane

Sela viziton bizneset strugane (VIDEO)

kasami rinine

Kasami me rininë e VLEN-it në hapësirat turistike të Malit Sharr: Turizmi malor, prioritet i qeverisë së ardhshme

1win Aviator Az ᐉ Məşhur Casino Oyununu Harada Oynaya Bilərəm

Azərbaycanda Onlayn Mərc Evi Və Kazino

INFO

NA NDIQ