Njihuni me Bedri Ramadanin, kardiokirurgun shqiptar në Gjermani që ka shpëtuar 6000 jetë

INA
INA

12/11/2023

I lindur më 5 qershor të vitit 1970, Bedri Ramadani shkollën fillore e ka kryer në Vaksincë – Llojan, derisa gjinmnazin gjatë viteve 1985-1989 në Kumanovë. Studimet e mjekësisë i ka nisur në vitin 1989 deri në vitin 1995 në Rijekë të Kroacisë.

Prej vitit 1995 jeton në Gjermani, ku pas mësimit të gjuhës gjermane edhe dhënies së provimit shteteror në Univerzitetin e Düsseldorfit, punesohet në Kliniken për Kirurgji dhe Traumatologji në St.Johannes Hospital në Duisburg.

Prej muajin shkurt të vitit 1999 deri në mars të vitit 2018 ka punuar në spitalin e Zemrës në Duisburg, derisa në shtator të vitit 2003 kryen edhe specializimin në Kardiokirurgji.

Prej muajit tetor të vitit 2017 deri në mars të vitit 2018 emërohet Kryeshef i Klinikes për Kardiokirurgji në Herzzentrum Duisburg pastaj në prill të vitit 2018 kalon në Kliniken e Kardiokirurgjisë pranë Univerzitetit të Düsseldorfit.

Deri më tani ka kryet mbi 6000 operacione në zemër edhe atë:
– ndërhyrjet minimalinvazive të valvulave të zemrës, posaçërisht rekonstrukcioni i valvulës mitrale, Disektionet (çarja) e Aortes, Transplantacionet e zemrës, Endokarditidi Infekcioz dhe shumë ndërhyrje të kombinuara në zemër.

Çfarë shkruhet më tej për të, tekst i përkthyer në vazhdim nga gjuha gjermane dhe përshtatur në gjuhën shqipe:

https://www.uniklinik-duesseldorf.de//ueber-uns/pressemitteilungen/detail/ich-werde-mein-herz-mit-respekt-behandeln
Që nga rifillimi i programit të transplantit të zemrës në vitin 2010, Spitali Universitar Düsseldorf (UKD) është bërë një nga qendrat më të mëdha në Gjermani për këtë lloj procedure. Së fundmi është transplantuar zemra e 300-të. Kjo i shpëtoi jetën 62-vjeçarit Christian Grochol.

Sauerlander kishte vuajtur nga dështimi i zemrës për 20 vite të mira – si rezultat i një sëmundjeje të vonuar të gripit dhe miokarditit që rezultoi. Edhe në atë kohë, babai i tre fëmijëve mbështetej në ekspertizën mjekësore kardiake në UKD. Ekipi i kardiologjisë u mbështet me sukses në terapinë me ilaçe për shumë vite. Ai ka ndjekur rregullisht kontrollet në UKD.

Christian Grochol kujdesej me dashuri për gruan e tij, e cila vuante nga kanceri dhe vdiq në fund të vitit 2022. Vetëm pak muaj më vonë, ai donte t’i nënshtrohej një procedure mjekësore në hundë në UKD. Para operacionit vihej re se gjendja e zemrës i ishte përkeqësuar masivisht në një periudhë të shkurtër kohore. Ai u vendos nën kujdesin e kardiologëve dhe kardiokirurgëve dhe pak më pas u vendos në listën e pritjes për një dhurues organesh. Në qershor, ekipi i trajtimit vendosi që Christian Grochol të shtrohej në spital për të siguruar monitorim nga afër. Transplanti u krye në gusht.

“Unë do ta trajtoj zemrën time të re me respekt,” premton Christian Grochol. Ai ndjek me përpikëri të gjitha udhëzimet e ekipit të tij të trajtimit, bën ushtrimet e tij fizioterapeutike dhe dëshiron të punojë intensivisht për t’u rikthyer në formë gjatë rehabilitimit të ardhshëm. Ai mban shumë pranë zemrës së tij mjekë dhe infermierë nga UKD: “Këtu është si një familje e dytë. Ju ndiheni vërtet të mirëpritur këtu.”

Ajo që është vendimtare për suksesin e transplantit të zemrës është bashkëpunimi i ngushtë ndërdisiplinor dhe ndërprofesional dhe në veçanti bashkëpunimi i ngushtë me kardiologët, thotë Prof. Udo Boeken, drejtor kirurgjik i programit të transplantit të zemrës në UKD. Zëvendësdrejtori klinik i kardiokirurgjisë, Dr. Bedri Ramadani, i cili operoi Christian Grochol, shton: “Në një transplant zemre, shumë dhëmbëza duhet të bashkohen së bashku në mënyrë që gjithçka të funksionojë.” Kjo funksionon vetëm me njerëz shumë të përkushtuar nga të gjitha grupet dhe departamentet profesionale të përfshira. Prof Dr. Artur Lichtenberg, Drejtor i Klinikës së Kardiokirurgjisë: “Jam shumë i lumtur që mund të mbështetemi te shumë punonjës këtu në UKD, të cilët mbështesin programin e transplantit me një nivel të lartë përkushtimi.”

Spitali Universitar Düsseldorf (UKD) është spitali më i madh në kryeqytetin shtetëror dhe një nga qendrat më të rëndësishme mjekësore në North Rhine-Westphalia. 9,300 punonjësit në UKD dhe filialet janë të angazhuar për të siguruar që mbi 45,000 pacientë të mund të marrin trajtim spitalor dhe 270,000 kujdes ambulator çdo vit.

UKD qëndron për përsosmërinë ndërkombëtare në kujdesin shëndetësor, kërkimin dhe mësimdhënien, si dhe për diagnostikimin, terapinë dhe parandalimin inovativ dhe të sigurt. Pacientët përfitojnë nga bashkëpunimi intensiv ndërdisiplinor midis 60 klinikave dhe instituteve. Fuqia e veçantë e klinikës universitare është integrimi i ngushtë i klinikës dhe kërkimit për të siguruar aplikimin e sigurt të metodave të reja.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Karrota

Aleati i shkëlqyer në luftën kundër erës së keqe të gojës

pesha

Ilaçet që përdoren për humbje të peshës mund ta ulin rrezikun për kancerin e zorrëve

rexhail ramadani

Mjeku shqiptar nga Kumanova tregon pse iku për Gjermani

fruthi

Rumania shpall epidemi të fruthit

Karrota

Nëse vuani nga anemia, këto janë lëngjet që duhet të konsumoni

nyje

Pse dhembin këto pjesë të trupit në këtë periudhë

lodhje gjume plogeshti

Arsyet se pse flini më shumë se 8 orë

duart dridhje

Cilat janë sëmundjet autoimune?

stresi_zemra

Revolucion në kardiologji! Inteligjenca artificiale mund të parashikojë infarktet e zemrës

INFO

NA NDIQ