Njihuni me dy motrat kumanovare që po fitojnë bursa amerikane

Picture of INA
INA

10/08/2023

Open-TV shkruan se Duresa dhe Vlera Rushiti nga Çerkezi i Kumanovës janë dy vajza të reja me ëndrra të mëdha. Të dyja po arrijnë suksese të mëdha në shkollë. Para dy vitesh ishte vajza e madhe Duresa, e cila kishte fituar bursën “Youth Exchange and Study (YES)”(Program i këmbimit dhe studimit të rinisë) për të mësuar në një nga shkollat e mesme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ndërsa, sivjet motra e saj më e vogël Vlera (16 vjec) ka vazhduar rrugën e saj të dijes. Vlera para pak ditësh ka udhëtuar për në Wyoming, një shtet në nënrajonin malor perëndimor të Shteteve të Bashkuara Perëndimore për të përfunduar shkollimin njëvjecar.

Babai i dy vajzave të talentuara, Xhemi Rushiti, përmes një statusi në llogarinë e tij në Facebook, është shprehur i lumtur për arritjen e vajzave.

“Rruga e mbarë bija ime në USA, në Shtetet e Bashkura të Amerikës, Vlera. Para 2 vitesh arriti të fitoj Dursa. Po jam krenar për ju vajzat e mija se fituat njëra pas tjetrës. Të dëshiroj sukses Vlera Rushiti, princesha e babit”, ka shkruar babai vajzave të zonja, Xhemi Rushiti.

Duresa Rushiti aktualisht është studente e marketingut dhe menaxhmentit në UEJL.

Të themi se ky është rast i vecantë në vendin tonë, që dy vajza prej një shtëpie të fitojnë një bursë të tillë.

TË FUNDIT
4 ditë
Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale
1 javë
Planifikohet që çerdhet për fëmijë të jenë në kompetenca të MASH!
1 javë
Janevska: MASH bën analiza se në cilat shkolla fillore dhe të mesme mund të organizon mësim me një ndrim
1 javë
Ndërroi jetë profesori Nuhi Vinca
1 javë
Është ndërprerë Konkursi për botimin e teksteve për arsimin fillor nëntëvjeçar

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

cerdhe

Planifikohet që çerdhet për fëmijë të jenë në kompetenca të MASH!

vesna-janevska-780x439

Janevska: MASH bën analiza se në cilat shkolla fillore dhe të mesme mund të organizon mësim me një ndrim

nuhi vinca

Ndërroi jetë profesori Nuhi Vinca

librat-780x439

Është ndërprerë Konkursi për botimin e teksteve për arsimin fillor nëntëvjeçar

Inteligjenca Artificiale IA

Qytetarët e Maqedonisë së Veriut janë të 49-tët në botë sipas koeficientit mesatar të intelegjencës

100-denar

MASH: Edhe këtë javë do të vazhdojë pagesa e mbështetjes financiare për nxënësit

vesna-janevska-780x439

Janevska: Do t’i mbyllim universitetet që kanë punuar kundër ligjit

diploma student bursa

Regjistrimet në universitetet në Maqedoninë e Veriut, ja kush prinë me studentë

INFO

NA NDIQ