Njihuni me frutin që ul rrezikun e sulmit në zemër dhe sasia që duhet të konsumoni

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24 Prill, 2023

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, sëmundjet kardiovaskulare janë vrasësit kryesorë në mbarë botën, duke marrë afro 18 milionë jetë çdo vit.

Sipas një studimi të ri ku AgroWeb.org mbështet, konsumi i të paktën dy avokadove në javë, mund të zvogëlojë rrezikun e një ataku në zemër.

Konsumimi i avokadove zvogëlon rrezikun e sulmeve në zemër si te burrat ashtu edhe te gratë.

Njihuni më poshtë me rezultatet e studimit dhe sasinë që sipas ekspertëve mbron shëndetin tuaj kardiovaskular.

Çfarë tregon studimi?

Studimi mbi faktorët e rrezikut të sëmundjeve kronike, ndoqi më shumë se 100,000 gra dhe burra për katër vjet.

Për të shqyrtuar këtë ndikim, studiuesit zëvendësuan të njëjtën sasi vezësh, kosi, djathi, margarine, gjalpi dhe mishi të përpunuar me avokado. Ata vunë re se ndryshimet në shëndet ishin të mëdha.

Në vend të avokadove ju mund të konsumoni ushqime me një profil ushqyes të ngjashëm.

Të tilla si arrat, bajamet, ullinjtë, vaji i ullirit, fara si kungulli ose liri, fasule, qiqra dhe thjerrëza.

Si të parandalosh sëmundjet e zemrës?

Për të parandaluar sëmundjet e zemrës mbani nën kontroll peshën, presionin e gjakut, kolesterolin.

Gjithashtu menaxhoni stresin, kufizoni alkoolin, shmangni duhanin, bëni gjumë të qetë, stërvitje të rregullt dhe ushqhehuni shëndetshëm.

Yndyrnat e shëndetshme që duhet të konsumoni janë vaji i ullirit, i kikirikut dhe vaji i susamit, së bashku me avokadot, gjalpin e kikirikut, arrorët dhe farat.

Shmangni yndyrnat e ngopura dhe yndyrat trans që rrisin nivelet e LDL, të njohur si “kolesteroli i keq”.

Të tilla janë produktet e qumështit, vezët, gjalpi dhe pjesët yndyrore të viçit, derrit dhe shpendëve me lëkurë.

Këto yndyrna mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës, goditjes në tru dhe diabetit të tipit 2.

Ato shpesh mund të gjenden edhe tek ushqimet e skuqura apo ëmbëlsirat.

Top Channel

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pem

Si të forconi sistemin imunitar përmes të ushqyerit

duhan

Sot Dita botërore pa duhan

shtatzan

Këshilla si të mund të flemë rehat gjatë shtatzanisë

barnatore

Maqedoni/ mungesa e antibiotikëve, mjekët: kjo është e papranueshme

veze

Disa arsye përse duhet të hani vezë më shpesh

mengjes

4 gjërat që mund të bëni përpara orës 9 të mëngjesit

KAFE

Çfarë ndodh me trupin tonë kur konsumojmë kafe esëll në mëngjes

bajame

Katër ushqime që janë të shëndetshme për zemrën

caji-600x360

Çaji i gjelbër ul rrezikun që të prekeni nga disa lloje të kancerit

INFO

NA NDIQ