Njihuni me zonën e planetit ku ndodhin shumica e tërmeteve

Iliria News Agency
Iliria News Agency

13/02/2023

Ekziston një vend në planet ku ndodhin lëvizjet sizmike dhe vullkanike më të mëdha, i vendosur përgjatë bregut të Oqeanit Paqësor. Ky vend quhet “Unaza e zjarrtë”.

Kjo zonë integron deri në tre kontinente. Ajo është e rrethuar nga Argjentina, Kili, Peruja, Ekuadori, Kolumbia, Panamaja, Kosta Rika, Nikaragua, El Salvadori, Hondurasi, Guatemala, Meksika, Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja. Përveç kësaj, vija bregdetare që kufizon këtë zonë është gjithashtu pjesë e Ishujve Aleutian, brigjeve dhe ishujve të Rusisë, Japonisë, Tajvanit, Indonezisë, Malajzisë, Filipineve, Timorit Lindor, Bruneit, Singaporit, Papua Guinesë së Re, Ishujve Solomon, Tongës, Samoas, Tuvalut dhe Zelandës së Re.

“Unaza e zjarrtë” ka një siluetë në një lloj forme patkoi. Sipërfaqja totale e mbuluar nga kjo zonë është rreth 40 000 kilometra. Deri në 90% të tërmeteve të planetit janë regjistruar atje, 80% e të cilëve kanë qenë nga më të rrezikshmit në planet.

Si të mos mjaftonte kjo, brenda kësaj unaze ka edhe 452 vullkane. Tre nga katër vullkanet aktive në planet ndodhen aty.

Shpjegimi i lëvizjeve sizmike të kësaj pjese të planetit qëndron në lëvizjen e pllakave tektonike dhe aktivitetin gjeologjik që ato gjenerojnë. Midis tyre ka lëvizje që prekin njëra-tjetrën, duke u mbivendosur njëra mbi tjetrën e duke shkaktuar tërmete me magnitudë të madhe.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

SONY DSC

Moti i ngrohtë “pushton” plazhet, fluks pushuesish në bregdetin shqiptar

arm-uniforma-600x360

Ushtria e Maqedonisë ka më pak gra ushtare profesioniste në krahasim me vendet e rajonit

kurti len

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Cyrih të Zvicrës (FOTO)

morine kufiri shqiperi

Kosova e Shqipëria me marrëveshje të re për kalimin pa kontroll kufitar në Vërmicë

stevo pendarovski

Pendarovski flet për sondazhet dhe tregon se kush do ti fitoj zgjedhjet

INFO

NA NDIQ