Nokia do të pushojë nga puna deri në 14,000 punëtorë

INA
INA

19/10/2023

Gjigandi finlandez i telekomunikacionit njoftoi lëvizjen si pjesë e një ristrukturimi më të gjerë që do të bëjë që organizata e tij të tkurret në 72,000-77,000 punonjës nga 86,000 aktual.

Ai synon të zvogëlojë bazën e tij të kostos në bazë bruto nga viti 2023 nga 800 milionë euro në 1.2 miliardë euro deri në fund të vitit 2026.

Me këtë, numri i të punësuarve do të zvogëlohet nga 86,000 në 72,000 deri në 77,000.

Pushimet e rëndësishme vijnë pasi Nokia raportoi se shitjet neto të tremujorit të tretë ranë 20% nga viti në vit në 4.98 miliardë euro. Gjatë kësaj periudhe, fitimi ra me 69% me bazë vjetore në 133 milionë euro.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Inteligjenca artificiale AI

Miratimi i shpejtë i inteligjencës artificiale mund të zvogëlojë pagat, jo vendet e punës, tregon një hulumtim!

instagram

“Instagram” prezanton një opsion të ri që do të tërheqë shumë: Deri tani ishte i disponueshëm vetëm në Amerikë, por ka një “kapur”

google

Si të fshini të dhënat personale nga interneti

openAI

OpenAI nuk pritet t’i ofrojë Microsoftit ulëse në bordin e ri të kompanisë

haker

Google, Microsoft dhe Meta bashkojnë forcat për të luftuar hakerët

mark-zuckerberg

Zbulohet sekreti publik i Zuckerberg, për të cilin “Meta” mund të paguajë një gjobë të madhe

wikipedia

Themeluesi i Wikipedia-s për inteligjencën artificiale: Katastrofë artikuj po shkruan

gmail

Mos harroni: Bëjeni këtë në llogarinë tuaj në Google para datës 1 dhjetor

nasa

Një hap i madh drejt pushtimit të Marsit

INFO

NA NDIQ