NTP “Shkup” nuk ka para për rroga, këshilltarët nuk i votuan subvencionet e reja prej 1.8 milionë euro

Picture of INA
INA

06/10/2023

NTP “Shkup” nuk ka marrë subvencione të reja nga buxheti i Qytetit të Shkupit. Në mbledhjen e djeshme këshilltarët në Këshillin e Qytetit të Shkupit nuk e kanë votuar kërkesën e kryetares Danela Arsovska për ndarjen e 1,8 milionë eurove të reja për ndërmarrjen që transporti publik të funksionojë pa probleme, transmeton Portalb.mk.

Në këtë seancë nuk ishin të pranishëm as kryetarja Arsovska dhe drejtori i ndërmarrjes Kërste Petrevski, kështu që këshilltarët, si shumë herë më parë, thanë se nuk mund të votojnë për një pikë kur nuk marrin informacion.

“Ky Këshill në disa raste ka kërkuar informacion nga ndërmarrja se ku shpenzohen paratë që ne japim. Këtë vit i janë dhënë 630 milionë denarë NTP dhe nuk kemi marrë asnjë letër se ku kanë përfunduar këto mjete. Edhe tani nuk kemi informacion se për çfarë duhen këto para”, tha koordinatorja e VMRO-DPMNE-së, Maria Andonovska.

Në vend të Arsovskës dhe Petrevskit, këshilltarëve shkurt iu përgjigj sekretari Zoran Gligorov, i cili tha se paratë i referohen pagave të punëtorëve dhe kësteve të shlyerjes së kredisë për autobusët që janë blerë në vitin 2019.

“Qëllimi i këtyre mjeteve është ekskluzivisht që punonjësit të marrin pagë dhe të mos ketë deformime në operim, si dhe të paguajnë këstin e kredisë në shumën rreth 1 milion euro. Nëse nuk e votoni këtë vendim, do të jetë jashtëzakonisht e vështirë dhe do të rrezikohet funksionimi i transportit publik”, tha Gligorov.

Kërkesa nuk u pranua pasi shumica e këshilltarëve nuk e votuan këtë pikë.

Pas përfundimit të seancës, pasdite, konferencë për media mbajti drejtori Kërste Petrevski, i cili u ankua se këshilltarët e LSDM-së dhe VMRO-DPMNE-së po e bllokojnë NTP-në. Petrevski deri më tani asnjëherë nuk është përgjigjur në pyetje gazetareske, e as nuk ka folur me media për gjendjen në kompani.

TË FUNDIT
44 minuta
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
1 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
1 orë
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet
2 orë
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
2 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

ME TE LEXUARA

23 orë
Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë
1 ditë
Për 9.5 milionë euro, Lidl e ka blerë objektin e Mr.Bricolage nga “Skopski Pazar”
7 orë
Kuvend, seancë për zgjedhjen e nënkryetarëve dhe formimin e trupave punues
1 ditë
Rritet numri i fëmijëve në kopshte dhe qendrat për zhvillim të hershëm
4 orë
Festa e Kurban Bajramit, ditë jo pune për besimtarët myslimanë
23 orë
Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër
1 ditë
Për shkak të valës së nxehtit në Greqi, mbyllen shkollat dhe çerdhet

LEXO MË SHUMË

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani mjekësinë mund ta kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

shkolla-nxenes-780x439-1

Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

INFO

NA NDIQ