Nuhiu akuza Avokatit të Popullit: Po heshtë për diskriminimin e nxënësve shqiptarë në Veles!

Picture of ina-online
ina-online

13/09/2023

Zv.ministri i Arsimit, Agim Nuhiu, ka kritikuar Avokatin e Popullit, Naser Zyberin se po heshtë, siç ka thënë, për diskriminimin e nxënësve shqiptarë në Veles.

“Pse heshtë Avokati i Popullit, pse heshtë komisioni nga Diskriminimi. Ç’bëjnë Prokuroria dhe institucionet që duhet ta ngrejnë zërin kur konsumohen veprat penale që kanë të bëjnë me parimin e barazisë dhe mosdiskriminimit. Këtu kemi diskriminim direkt mbi baza etnike. Nxënësit shqiptarë, qoftë edhe një të jetë, qoftë në Veles, në Çashkë apo kudo tjetër do të duhet të ketë qasje tek të mirat dhe shërbimet që duhet t’i ofrojnë autoritetet komunale”, tha Nuhiu për Alsat.

Nxënësit shqiptarë në Veles ankohen se diskriminohen pasi pengohen që të shkollohen në gjuhën amtare. Prej disa ditësh 16 të rinjë shqiptarë protestuan para gjimnazit “Koço Racin” në Veles pasi nuk arritën të regjistrohen me kriteret e njejta, që sipas tyre, vlenin për nxënësit maqedonas. Sot, ky problem është zgjidhur, por ata kanë edhe ankesa tjera, ndër të cilat thonë se në paralelet në gjuhën shqipe vetëm 2 deri në 4 lëndë ligjerohen në shqip, tjerat maqedonisht.

Ndërkaq, 13 fëmijë të Idrizovës, në komunën e Gazi Babës, ankohen se s’mund të ndjekin mësimin në shkollën “Njegosh” pasi u mohohet kjo e drejtë në klasat VI- IX.

TË FUNDIT
22 minuta
Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski
1 orë
Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune
2 orë
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
2 orë
Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro
2 orë
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

ME TE LEXUARA

23 orë
Katër vitet e fundit të BDI-së në pushtet, pas 16 vitesh del në opozitë, pasi hapi Front me të gjithë
17 orë
Hospitalizohen dhe shtatë persona të tjerë me kollë të mirë, gjithsej 786 raste në vend
1 ditë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
2 orë
Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj
23 orë
Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori

LEXO MË SHUMË

Samka Ibraimovski

Gjyqtarët kushtetues morën kërcënime nga ish-deputeti Samka Ibraimoski

hristijan mickoski

Mickoski: Parku më i madh i mullinjve me erë në rajon do të sjellë 630 vende të reja pune

Kuvendi parlamenti maqedoni

Në seancën parlamentare u verifikuan mandatet për deputetët e rinj

permbarues izvrsitel

Për 18 vite nëpërmjet përmbaruesve janë paguar gati dy miliardë euro

Prokuroria

PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror

mbeturina berllok pastrim

Largohen 60 metra kub mbetje nga deponitë e egra në Shkup gjatë fundjavës

vershime shkup

Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

Hristijan Mickoski

Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja

Qendra për Menaxhimin e Krizave.112

QMK: Shpëtohet një 16-vjeçare nga një humnerë në Strumicë

INFO

NA NDIQ