Nuk do rrënohet shteti me përfshirjen e 3 mijë bullgarëve në Kushtetutë, thekson Pendarovski

Iliria News Agency
Iliria News Agency

29 Mars, 2023

Presidenti Stevo Pendarovski beson se Maqedonia e Veriut nuk do të rrënohet nëse komuniteti i vogël etnik bullgar bëhet pjesë e Kushtetutës së vendit.

“Shteti nuk do të rrënohet nëse në Kushtetutë përfshijmë bullgarët, të cilët janë pak më shumë se 3 mijë vetë. Nuk do të rrezikohet sovraniteti i Maqedonisë, as rruga evropiane nëse bëhet ky hap”, theksoi Pendarovski, duke përcjellë mesazhin për nevojën e arritjes së shumicës së nevojshme prej dy të tretave në Kuvend për ndryshime kushtetuese.

Ai theksoi nevojën e bisedimeve me opozitën. “Nuk ka qasje tjetër përveç bisedimeve”, tha Pendarovski. Ai nuk përjashtoi që të ftoj partitë në takim liderësh për të diskutuar këtë çështje. Por deri tani VMRO-DPMNE ka bërë të ditur se nuk do të marrë pjesë në grupet e punës për hartimin e amendamenteve kushtetuese. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

fejza-750x417

I riu nga Sllupçani e bën shqiponjën në mes të Zveçanit!

zeqirija ibrahimi

Ibrahimi: Taravari e quajti “psikopat” e Ziadin Sela i tha “vrasës”- sot janë bashkë me Ali Ahmetin

Albin-Kurti-3

Kurti: Grafitet serbe mbi mjetet e NATO-s janë kujtim i errët, dënoj sulmet ndaj KFOR-it dhe gazetarëve

rama-1-750x430-1

Rama për zhvillimet në veri: Kosova po lëndohet në sytë e aleatëve

arben-taravari-albin-kurti

Arben Taravari reagon për tensionet në veriun e Kosovës

bekteshi

Bekteshi: Izet Mexhiti nuk i kryen detyrat e nënkryetarit

kurti-kasami-tetove

Selmani: Kasami i vetmi lider shqiptar në Maqedoni që reagoi për situatën në veriun e Kosovës

Grubi korridori 8

Grubi jep lajmin: Këtë javë nisin punimet për Korridorin 8

izet mexhiti

Mexhiti sërish flet për ftesën e Kasamit dhe zërat për koalicionin BDI-ASH

INFO

NA NDIQ