Nuk do ta konsumoni më këtë pije pasi të shihni këtë video!

Picture of ina-online
ina-online

09/10/2023

Red Bull është një nga pijet energjike më të shitura në botë. Shitet si një mënyrë për të përmirësuar energjinë dhe për të rritur performancën mendore dhe fizike.

Megjithatë, ka shqetësime për sigurinë e tij dhe efektet anësore të mundshme.

Ky artikull shqyrton efektet anësore të mundshme të Red Bull, duke përfshirë nëse pirja e tepërt e tij mund të jetë kërcënuese për jetën. Çfarë është Red Bull? E shitur për herë të parë në 1987 në Austri, Red Bull është një pije e gazuar që përmban kafeinë, si dhe përbërës të tjerë që rritin energjinë, duke përfshirë disa vitamina B dhe taurinë.

Ndërsa përbërja e saktë ndryshon sipas vendit, përbërësit shtesë në Red Bull përfshijnë sheqer, ujë të gazuar, sodë buke, acid citrik, karbonat magnezi, glukuronolactone dhe ngjyra dhe shije artificiale.

Por çfarë rrezikoni ju në organizmin tuaj nëse jeni konsumues të rregullt të RedBull ose pijeve tjera energjike me përmbajtje të tillë? Shikoni videon për më shumë.

TË FUNDIT
3 orë
Si të evitoni rrezikun e atakut në zemër nga i nxehti përvëlues
5 orë
Arsyet pse ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës
2 ditë
​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë
2 ditë
Fruta që duhen konsumuar çdo ditë për të mos shtuar në peshë
4 ditë
Të rinjtë po vuajnë gjithnjë e më shumë nga kanceri i zorrës së trashë

ME TE LEXUARA

5 orë
Arsyet pse ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës
3 orë
Si të evitoni rrezikun e atakut në zemër nga i nxehti përvëlues

LEXO MË SHUMË

moti Vapa nxehti temperaturat

Si të evitoni rrezikun e atakut në zemër nga i nxehti përvëlues

lodhje gjume plogeshti

Arsyet pse ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

boronica dredheza peme

Fruta që duhen konsumuar çdo ditë për të mos shtuar në peshë

barku_zorret

Të rinjtë po vuajnë gjithnjë e më shumë nga kanceri i zorrës së trashë

hurme

Hurmat – fruti me vlera të larta ushqyese

OBSH

OBSH alarmon për rrezikun: Antibiotikët nuk po funksionojnë

miza ushqim

Rreziqet shëndetësore që vijnë nga mizat që prekin ushqimin

Bashkim Ziberi

VIDEO/Ziberi: Shkalla e vdekshmërisë nga kanceri në Ballkan, shumë më e lartë se sa në BE

INFO

NA NDIQ