Nuk do të ketë rritje lineare të pensioneve! Trençevska: Për një vjet e gjysmë rritëm pensionet për 3.200 denarë

Picture of INA
INA

03/10/2023

Në mesin e masave nuk ka rritje lineare, sepse rritja lineare nuk shkon në dobi të të gjithë pensionistëve. Me metodologjinë e re, vetëm për një vjet e gjysmë, pensioni më i vogël është rritur gati 3.200 denarë, këtë e tha sot ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jovana Trençevska, e cila konfirmon se nuk do të realizohet kërkesa e pensionistëve për rritje lineare prej 3.500 denarëve dhe vendosje të pensionit minimal prej 18.000 denarëve, shkruan TV21. Trençevska thotë se po përgatiten masa tjera, nga të cilat do të përfitojnë pensionistët në rritjen e standardit jetësorë.

“Grupi i punës punon në masa që do ta përmirësojnë standardin jetësor të pensionistëve, pa marrë parasysh rritjen e pensioneve. Pres që këtë javë të dorëzohet raporti i grupit të punës, që do të dorëzohet deri te Qeveria e RMV-së”, tha Trençevska duke shtuar se pensioni minimal me rritjen e fundit ka qenë 13.200 denarë./tv21.tv

TË FUNDIT
7 minuta
Parlamenti me 5 nënkryetarë, formohen edhe komisionet parlamentare
19 minuta
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
1 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
2 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
2 orë
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

ME TE LEXUARA

1 ditë
Siljanovska Davkova takoi presidentin gjerman Frank-Walter Steinmeier
7 orë
Sot dhe nesër regjim i posaçëm komunikacioni në qendër të Shkupit
1 ditë
Walker: Jam këtu për të festuar me të gjithë shqiptarët e komunitetet tjera
3 orë
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit
1 ditë
Vazhdon vizita e presidentes Siljanovska- Davkova në Berlin në Konferencën për rindërtimin e Ukrainës
19 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
“Kosova dhe Shqipëria, bashkë në ditë të vështira e në ditë të mira”
6 orë
Edhe tre ditë deri në përfundim të vitit shkollor, orë të shkurtuara për filloristët për shkak të të nxehtit
1 ditë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar

LEXO MË SHUMË

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, formohen edhe komisionet parlamentare

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani shkencat mjekësore mund ti kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

INFO

NA NDIQ