“Nuk do të them se do ta fitojmë Kampionatin Evropian, por do të japim gjithçka” – Xhaka flet pas kualifikimit në çerekfinale

Picture of INA
INA

30/06/2024

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, foli në konferencë për shtyp pas kualifikimit në çerekfinale të Euro 2024, ku Zvicra mposhti Italinë, kampionen aktuale, me rezultat 2-0 të shtunën.

Xhaka ishte një nga lojtarët më të dalluar në ndeshje, duke dhënë një paraqitje gati të përkryer në mesin e fushës dhe duke lënë plotësisht në hije italianët. Gjatë ndeshjes, statistikat e tij ishin mbresëlënëse, duke arritur 101 prekje të topit, 100 për qind duele të fituara në ajër, 94 pasime të sakta nga 98 të tentuara.

“Jam shumë krenar për të gjithë. Ajo që kemi arritur është më se e veçantë. Të luash kështu në këtë nivel, të luash me këtë energji ndaj një kundërshtari të madh, është speciale. Dhembja nga humbja e tri vjetëve më parë ishte ende prezentë”.

“Disiplina që kishim ishte e shkëlqyer. Nuk e dimë sa larg do të shkojmë, por do të jemi gati”, deklaroi Xhaka.

Gjatë këtij turneu, Granit Xhaka ka qenë një nga lojtarët më të qëndrueshëm dhe të rëndësishëm për Zvicrën. Ai ka treguar një aftësi të jashtëzakonshme në pasime dhe mbrojtje, duke qenë një lider i vërtetë në fushë.

Ai tha se do ta marrin ndeshje pas ndeshje dhe më pas do të shohin se ku do të përfundojnë në fund.
“Nuk do të them tani se do ta fitojmë Kampionatin Evropian. Por do të them se do të japim çdo gjë nga vetja. Synimi i parë ishte kalimi i fazës grupore, i dyti kalimi në çerekfinale. Tani Anglia apo Sllovakia na presin. E kam ndjenjën që ende nuk jemi në fund”, deklaroi Xhaka

Xhaka është optimist për të ardhmen e Zvicrës në këtë turne dhe beson se skuadra ka potencialin për të vazhduar më tej.

TË FUNDIT
7 orë
Hansi Flick: Shumë pasion te Barcelona, duam t’i bëjmë njerëzit të lumtur
7 orë
Keidi Bare mbetet në Spanjë, gati firma me klubin e ri
7 orë
"Do largohem kur Reali të lodhet me mua", Ancelotti: Mbappe? Do t'i gjej një vend, do ta fus diku
1 ditë
“Barcelonës nuk i interesojnë legjendat”, Koeman sulmon sërish ish-klubin e tij
1 ditë
A mund të thotë lamtumirë Kimmich? Drejtori Eberl: “Do të flasim pas pushimeve”

ME TE LEXUARA

1 ditë
klubi i Guangju nuk ndal elozhet për Asanin dhe e bllokon deri në dhjetor 2025
1 ditë
Anglia kërkon trajner, Federata poston njoftim për vendin e lirë të punës. Ja cilat janë 7 kushtet për kandidatët
1 ditë
A mund të thotë lamtumirë Kimmich? Drejtori Eberl: “Do të flasim pas pushimeve”
1 ditë
“Barcelonës nuk i interesojnë legjendat”, Koeman sulmon sërish ish-klubin e tij
7 orë
"Do largohem kur Reali të lodhet me mua", Ancelotti: Mbappe? Do t'i gjej një vend, do ta fus diku
7 orë
Keidi Bare mbetet në Spanjë, gati firma me klubin e ri
7 orë
Hansi Flick: Shumë pasion te Barcelona, duam t’i bëjmë njerëzit të lumtur

LEXO MË SHUMË

Hans flik hansi flick

Hansi Flick: Shumë pasion te Barcelona, duam t’i bëjmë njerëzit të lumtur

keidi bare

Keidi Bare mbetet në Spanjë, gati firma me klubin e ri

anceloti

“Do largohem kur Reali të lodhet me mua”, Ancelotti: Mbappe? Do t’i gjej një vend, do ta fus diku

Netherlands' coach Ronald Koeman looks on during a press conference in Zeist on October 7, 2019, ahead of the Euro 2020 qualifying football match between Netherland and Northern Ireland on October 10. (Photo by Jerry Lampen / ANP / AFP) / Netherlands OUT

“Barcelonës nuk i interesojnë legjendat”, Koeman sulmon sërish ish-klubin e tij

Kimmich Kimich

A mund të thotë lamtumirë Kimmich? Drejtori Eberl: “Do të flasim pas pushimeve”

belingam anglia

Anglia kërkon trajner, Federata poston njoftim për vendin e lirë të punës. Ja cilat janë 7 kushtet për kandidatët

jasir asani

klubi i Guangju nuk ndal elozhet për Asanin dhe e bllokon deri në dhjetor 2025

arber hoxha

Media e njohur kroate e parasheh të ardhmen e Arbër Hoxhës

jasir asani

E ardhmja e Asanit ende pezull, Arabia dhe Dubai alternativa për 29-vjeçarin

INFO

NA NDIQ