Nuk e ftoi në darkën me liderët e rajonit, mediet greke: Mesazhi i qartë që Mitsotakis i dha Ramës

INA
INA

19 Gusht, 2023

Në një kohë kur marrëdhëniet ndërmjet Tiranës dhe Athinës janë tensionuar për shkak të arrestimit të kryetarit të zgjedhur të bashkisë së Himarës, Fredi Beleri, Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, në 21 gusht do të mirëpresë në një darkë informale liderët e rajonit, por nuk ka ftuar kryeministrin shqiptar Edi Rama.

Kjo u interpretua si një hakmarrje e Athinës zyrtare ndaj kryeministrit Rama duke mos e ftuar në darkën informale. Zgjodhi Presidentin, por Bajram Begaj e bojkotoi ftesën me argumentin e agjendës së përcaktuar më parë. Mediat greke shkruajnë sot se meazhi i Kyriakos Mitsotakis ishte i qartë për Edi Ramën: “përçarja po thellohet”.

“Nuk mund të kalojë pa u vënë re vendimi i kryeministrit Kyriakos Mitsotakis për të mos i dërguar ftesë Edi Ramës për darkën e liderëve të Ballkanit Perëndimor në Athinë, por presidentit të Shqipërisë. Kjo është një lëvizje diplomatike, por që përbën një “mesazh” për vendimin e qeverisë shqiptare për të tërhequr litarin në çështjen Fredi Beleri , i cili jo vetëm vazhdon të jetë në paraburgim, por nuk është lejuar as të betohet si kryetar i Bashkisë Himarë.

Vendimi i Athinës për t’i dërguar një ftesë presidentit të Shqipërisë, Begaj, pasqyron synimin për t’i dërguar një mesazh shqetësimi Edi Ramës, si në rastin përkatës të Maqedonisë së Veriut, ku presidenti gjithashtu ka kompetenca të kufizuara dhe kryeministri ka pushtetin e vërtetë, një ftesë iu dërgua kryeministrit Dimitar Kovaçevskit.

Ndërsa konfirmim se “çarja” në marrëdhëniet mes Athinës dhe Tiranës po thellohet është fakti se presidenti shqiptar deklaroi se nuk do ta pranojë. Burime diplomatike sqarojnë për “K”se vendimi i kryeministrit është një rrugë diplomatike për t’i treguar jo vetëm zotit Rama, por edhe pjesës tjetër të liderëve të Ballkanit Perëndimor se Greqia nuk negocion çështje parimore, siç është respektimi i të drejtave të njeriut, që në rastin e Beleri.

Pavarësisht se Athina në muajt e fundit i ka dërguar vazhdimisht një mesazh Tiranës për të respektuar vendimin e banorëve të Heimarrës dhe për të ndaluar ndalimin e kryebashkiakut, kryeministrit të Shqipërisë vazhdimisht tërheq litarin. Katër ditë më parë, me rastin e protestës së protestës në Himarë në favor të kryebashkiakut të burgosur, Rama bëri një postim veçanërisht agresiv që nuk i ka shkuar mirë në Athinë.

Kryeministri shqiptar, ndër të tjera, akuzoi palën greke për ndërhyrje në drejtësi, duke e cilësuar përpjekjen e Athinës si “surreale”, ndërsa sulmoi edhe Margaritis Schinas për ndërhyrjen e tij të fundit, duke akuzuar palën greke në përgjithësi – në Athinë dhe Bruksel.

Si përfundim, vendimi i qeverisë Mitsotakis për të mos ftuar Edi Ramën në darkë tregon se derisa Tirana të kuptojë se çfarë thotë Athina, marrëdhëniet janë në akull. Së bashku me perspektivën evropiane të Shqipërisë, për të cilën Mitsotakis ka deklaruar vazhdimisht se ajo vjen përmes respektimit të të drejtave të njeriut dhe minoritetit grek” shkruan Kathimerini.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Sander Lleshaj

“Nëse sulmohet Kosova, Shqipëria është automatikisht në luftë”

tomor alizoti

Alizoti: Nderim i thellë për dëshmorin Afrim Bunjaku

vjosa rama von der leyen michel

Ulja e çmimit të internetit ‘Roaming’ mes Europës dhe Ballkanit Perëndimor, Rama: Hyri në fuqi më 1 tetor, e konkretizuar në samitin historik në Tiranë

ilir alimehmeti

Ilir Alimehmeti jep alarmin: Kjo sëmundje po vret shqiptarët

universiteti tiranes

Sot nis viti i ri akademik/ 20 mijë studentë ulen për herë të parë në auditore, ‘Mjekësia’ paralajmëron bojkot

Enver Bytyqi

Bytyçi: Takimi sekret në New York me Vuçiqin tri ditë para sulmit, Ja pse duan KFOR ta marr kontrollin në veri

rinas aeroporti nene tereza

Aeroporti “Nënë Tereza” shifra rekorde, 5.2 milionë udhëtarë nga fillimi i vitit

ditmir bushati

Bushati: Shqipërisë nuk i takon t’i shkelë syrin Serbisë! Përpara se të jemi euroatlantikë, kemi interesat tona kombëtare

Edi Rama

Rama: Shqipëria i bashkohet thirrjes së Qeverisë së SHBA-së për deeskalim të menjëhershëm në kufi

INFO

NA NDIQ