“Nuk është asgjë pa njerëzit e saj” – Çka po paralajmëron Mira Murati për OpenAI?

INA
INA

20/11/2023

Shefja e Teknologjisë e OpenAI dhe ish-CEO e përkohshme e kompanisë, Mira Murati tha të hënën se kompania kryesore e Inteligjencës Artificiale nuk është “asgjë” pa njerëzit e saj.

Në fakt, siç vënë në pah mediat botërore, përcjell Telegrafi, disa njerëz kryesorë në kompani ndanë postimin e një në X (ish-Twitter), menjëherë pasi Microsoft njoftoi formimin e një ekipi të ri kërkimor të avancuar të AI që do të udhëhiqet nga Sam Altman, CEO i OpenAI i larguar së fundi dhe Greg Brockman, ish-president dhe bashkëthemelues i kompanisë.

“OpenAI nuk është asgjë pa njerëzit e saj”, shkroi Murati në X.

Asaj iu bashkuan figura të tjera të larta në kompani si Brad Lightcap dhe Jason Kwoon, ndër të tjera.

Dhe Altman i është përgjigjur shumicës së ish-kolegëve të tij me një “ikonë zemre”.

Ndryshe, bordi i OpenAI shkarkoi Altman të premten, me mediat amerikane që përmendin shqetësimet se Altman po nënvlerësonte rreziqet e teknologjisë së saj dhe po e largonte kompaninë nga misioni i saj i deklaruar – pretendime që pasardhësi i tij si CEO i ka mohuar.

Altman fitoi famë me lansimin e chatbot-it të tij të inteligjencës artificiale (AI) vitin e kaluar, i cili ndezi një garë për të avancuar kërkimin dhe zhvillimin e AI, si dhe nxiti miliarda investime në këtë sektor.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

openAI

A është Gemini i Google “më i zgjuar” se ChatGPT i OpenAl?

mira murati

Çfarë lloj marrëveshjeje për inteligjencën artificiale arriti BE-ja

Internet-Safe-Day

6G po vjen në iPhone: Apple nuk heq dorë nga modemet e veta

apple-iphone-15-pro-3

iPhone 19 me një risi që telefonat Android e kanë pasur prej vitesh

messenger

Meta do të lansojë veçorinë ‘end-to-end encryption’ për bisedat në Messenger

wikipedia

Këto ishin temat më të kërkuara në Wikipedia këtë vit

whatsapp-main-600x360

WhatsApp së shpejti do të mundësojë ndarjen e imazheve dhe videove me kualitet origjinal

meta-logo-1

Meta anulon mundësinë për të biseduar me miqtë nga Facebook në Instagram

Bitcoin

Bitcoin vendos rekord të ri vjetor duke kapërcyer vlerën e 43 mijë dollarëve

INFO

NA NDIQ