“Nuk është keq që të mendojmë për një Kushtetutë të re”/ Taravari: Edhe Arbën Xhaferi thoshte se Kushtetuta është gjenerator i krizës në Maqedoni

INA
INA

14/03/2024

Kandidati për president nga radhët e opozitës shqiptare, Arben Taravari vlerëson se në Maqedoninë e Veriut duhet të hapet çështja për kushtetutë të re, përcjell TV21. Në emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut, Taravari tha se Kushtetuta aktuale nuk është mbështetur nga shqiptarët në vitin 1991 dhe se nuk pasqyron realitetin në vendin tonë.

https://www.facebook.com/watch/?v=3287954974830882&t=5

“Kushtetuta të cilën Arbën Xhaferi thoshte është gjenerator i krizës në Maqedoni, e kanë votuar vetëm maqedonasit në vitin 1991 dhe shqiptarët nuk e kanë votuar, kanë abstenuar, dhe mendoj se bashkë me bashkëqytetarët tanë maqedonas duhet dalëngadalë t’i hapim disa çështje sepse Kushtetuta duhet të jetë reflektim i asaj që është në bazë, i realitetit të popullatës, të demografisë, për të qenë më funksionale, që çdo qytetarë pavarsisht etnisë ta ndjen atë shtet sikur të vetin. Mendoj se duhet të mendojmë seriozisht dhe ta hapim debatin e ndryshimeve kushtetuese, jo vetëm për futjen e bullgarëve por presidenti Pendarovski tha para disa muajsh se nuk është keq që ne të mendojmë për një Kushtetutë të re në Maqedoninë e Veriut”, tha mes tjerash Taravari.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

oliver spasovski

Spasovski: Nuk dorëzohemi, pensionin minimal e rrisim në 20 mijë denarë

anita-angellovska bezhovska

Angellovska- Bezhoska paralajmëron ulje deri në 4 % të inflacionit

Screenshot_2024-04-19-19-07-50-881_com.android.chrome-edit

Prani e madhe e njësive policore në Haraçinë të Shkupit

Klasa_zbrazet_Banka-600x347-1

MASH i ka njoftuar shkollat se ditët jopune për shkak të zgjedhjeve do të punohen të shtunave

Taravari: Derisa Fronti improvizon teatër të fëmijëve, VLEN dëgjon hallet e popullit

qeveria-serbe-vucic

Vuçiq në ankth nga fitorja e VLEN-it në Maqedoni

zjarr

Zjarret në Parkun Kombëtar “Sharr”, për një muaj digjen mbi 400 hektarë

INFO

NA NDIQ