“Nuk jemi të gjithë kriminelë”, shqiptarja i reagon sekretares së brendshme britanike

ina-online
ina-online

11 Korrik, 2023

Marinela Bouzo, 27-vjeç, ka reaguar pasi sekretarja e Brendshme Suella Braverman tha se ‘kriminelët shqiptarë’ ndihmuan emigrantët të kalonin Kanalin.

Marinela, e cila u transferua në Britaninë e Madhe në të njëzetat e saj, thotë se shumica e shqiptarëve janë individë punëtorë që kontribuojnë pozitivisht në shoqëri.

Marinela tha:

“Pavarësisht nëse vjen nga Suella Braverman apo dikush tjetër, është e rëndësishme të mos përgjithësohet një grup i tërë njerëzish bazuar në veprimet e disa individëve. Ndërsa në përgjithësi përvojat e mia në Angli kanë qenë pozitive, kam pasur komente aty-këtu dhe disa njerëz ende gjykojnë negativisht kur u them se familja ime është shqiptare.

Kam takuar individë 14 dhe 15 vjeç, të cilët kanë mbërritur në Britaninë e Madhe si viktima të bandave kriminale dhe kanë premtuar një të ardhme më të ndritshme, vetëm për ta gjetur veten të bllokuar në kthetrat e skllavërisë moderne. Ka edhe familje që përpiqen për një jetë më të mirë, duke kërkuar punësim dhe mundësi në Mbretërinë e Bashkuar, sepse vendit të tyre i mungojnë rrugët për rritje.

Të dëshpëruar për t’i shpëtuar rrethanave të tyre, ata nisin udhëtime të paligjshme, duke rrezikuar jetën e tyre për një shans për një të ardhme që nuk mund ta gjejnë brenda kufijve të tyre, duke treguar se sa janë të gatshëm të shkojnë për të dashurit e tyre. Ne nuk jemi të gjithë kriminelë, por ndonjëherë na trajtojnë si ata”.

Marinela u zhvendos nga Shqipëria në Kretë në vitet 1990 për t’i shpëtuar Luftës së Kosovës. Pasi përfundoi me sukses studimet e saj për biznes ndërkombëtar në Kolegjin Amerikan të Greqisë në Athinë, ajo vendosi synimet e saj për t’u bërë juriste.

Më pas ajo u zhvendos në Mbretërinë e Bashkuar, ku mori një diplomë juridike 2:1 LLB nga Universiteti i Hapur ndërsa punonte me kohë të plotë. Por Marinela, e cila tani jeton në Mançester, tha se ishte ‘shumë e vështirë’ të rriteshe në Greqi pasi nuk do të ftohej në gjëra për shkak të kombësisë së saj.

Ajo tha: “Ishte një kohë shumë e vështirë të rritesha në Greqi pasi njerëzit më shihnin si ndryshe. Nuk do të më ftonin në gjëra sepse isha shqiptare, gjë që ishte vërtet shqetësuese. Ulesha në shtëpi dhe mendoja pse po më ndodhte kjo. Unë e kam pasur këtë gjatë gjithë jetës sime në shkallë të ndryshme, madje edhe në Angli, dhe jam i sigurt se shqiptarët e tjerë nuk janë ndryshe.”

Marinela iu bashkua Barings Law në Mançester në dhjetor 2022, ku aktualisht po trajnohet për Provimet e saj Kualifikuese të Avokatit (SQE). Ajo ka thënë se pasioni i saj ‘qëndron në mbështetjen e atyre që luftojnë për jetën e tyre’ dhe shpreson të ‘përmirësojë jetën e të tjerëve’ përmes punës së saj.

Vitin e kaluar, 12,000 emigrantë shqiptarë mbërritën në Britaninë e Madhe me varka të vogla, më shumë se nga çdo vend tjetër./Dosja.al

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Foto: Ilustrim

Flet i dashuri i shqiptares që u vra nga burri në Itali: Një herë kam debatuar me Alfredin!

greqi policia

Tmerr në Greqi/ E preu makineria e mishit, humb jetën shqiptarja në sy të vajzës

Foto: Ilustrim

Vetëvritet burri që ekzekutoi gruan 35-vjeçare në Itali (FOTO)

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

artur liolini

Atë Artur Liolini ndërron jetë në SHBA, Begaj: Pasardhës i denjë i Fan Nolit

policia italiane

Vritet me armë zjarri në rrugë 35-vjeçarja shqiptare në Firence

vrasje

E rëndë në Itali/ Ekzekutohet me plumb në kokë 35-vjeçarja shqiptare, në kërkim burri i saj (EMRI+FOTO)

kroaci-kufi

Dalin detajet: 19 vjeçari nga Kosova është therur për vdekje në kufirin Serbi-Kroaci

homazhe nju jork afrim bunjaku

Homazhe në Nju Jork, për policin e rënë gjatë detyrës në Kosovë, Afrim Bunjaku

INFO

NA NDIQ