Nuk jepen shtetësitë e Maqedonisë deri sa të kontrollohet nga Agjencia për Siguri Nacionale

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/02/2022

Nuk do të jepen shtetësitë deri sa të bëhen kontrollimet nga Agjencia për Siguri Nacionale. Kryeministri i vendit, Dimitar Kovaçevski theksoi se kupton problemin me bllokimin e kërkesave e që një pjesë janë me afate të skaduara dhe është dashur të japin përgjigje. Ai thekson se po punohet me rritëm të përshpejtuar.

“Gjatë formimit të Agjencisë për Siguri Nacionale nga shërbimi i mëhershëm për siguri shtetërore kanë trashëguar 20 mijë kërkesa të papunuara. Rritmi atëherë ka qenë më ngadaltë se tani sa i përket kërkesave. Nëse atëherë është dhënë përgjigje ndaj 100-200 kërkesave në muaj, tani ky numër është mbi 1000”, tha Kovaçevski.

Ai shtoi se për çështjet lidhur me shtetësinë do ta informojë edhe Agjencisë për Siguri Nacionale me qëllim që nëse ekziston mundësia, të rritet rritmi i punës.

Kujtojmë se në Agjencinë për Siguri nacionale të bllokuara janë mbi 2.000 kërkesa për shtetësi që po procesojnë.

TË FUNDIT
6 minuta
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite
55 minuta
U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan
3 orë
Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën
3 orë
Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së
3 orë
Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

ME TE LEXUARA

1 ditë
QMK: Rekomandojmë që mos të pihet ujë në rajonin e Kumanovës
23 orë
Kasami: Llërca e dëshmoi lirinë, demokracinë dhe të qenurit e pagjunjëzuar
5 orë
Rivotimi/ VMRO s’ka vendosur për ankesa, Fronti Evropian do të ankohet për procesin e rivotimit në Llërcë
1 ditë
VLEN në qeveri/Alternativa kryeparlamentarin dhe një zv/kryeminstër
12 orë
106 gjoba në Shkup, shtatë për përdorim të celularit gjatë vozitjes
6 minuta
Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Gashi: Me VMRO-në kemi biseduar për t’i përfunduar projektet shqiptare që janë nisur me vite

Screenshot_20240523-132104~2

U përpoqën, por nuk arritën – S’ka takim Siljanovska-Radev në Vatikan

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës përplas Qeverinë me Komunën

oliver spasovski

Spaskovski: Sjellja e partnerit të koalicionit, BDI-së, ka ndikuar në rezultatin e keq zgjedhor të LSDM-së

srebrenica

Asambleja e Përgjithshme e OKB kaloi rezolutën që njeh gjenocidin e Serbisë në Srebrenicën e Bosnjës

srebrenica

Fillon debati për miratimin e propozim-rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë

deputet 2024

Kush është forca e dytë politike, LSDM apo Fronti Europian?

ziadin sela

Kujt i takon legjitimiteti pas rivotimit? Sela: Edhe fituesi në kampusin shqiptar duhet të marrë mandat

arber ademi

Si e humbi Fronti një deputet në Llërcë? Ademi: Nuk i pranojmë rezultatet! Ibrahimi: Ankesat të dërgohen në KSHZ

INFO

NA NDIQ