“Nuk jetohet me 18 mijë denarë” – Anketë për rritjen e rrogës minimale (Video)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2022

Paga minimale në Maqedoninë e Veriut do të bëhet 18.000 denarë. Marrëveshja u arrit mbrëmë mes sindikalistëve dhe Qeverisë. Por, qytetarët e anketuar nga Gazeta LAJM, thonë se rritja e pagës minimale nuk mjafton për të mbuluar shtrenjtimin e çmimeve. “Çmimet shtrenjtohen 100%, kurse paga 5%”, tha një i anketuar në Çarshinë e vjetër të Shkupit. Qytetarët ankohen për shtrenjtimin e produkteve dhe thonë se nuk arrijnë t’i përballojnë çmimet e reja. “Prandaj po ikin të rinjtë. Kemi ngel vetëm ne të moshuarit këtu. S’ka gjë nga ky shtet”, shprehen të anketuarit. Reagimet e qytetarëve lidhur me shtrenjtimin e çmimeve dhe rritjen e pagës minimale mund t’i ndiqni në videon më poshtë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin

stevo pendarovski

Pendarovski: Nuk ka plan “B” për ndryshimet kushtetuese, vetëm plan “A”

bujar osmani

Osmani: Marrëveshja e Ohrit ma ka mundësuar që të mbërrij të bëhem kryetar i gjysmës së botës!

Arben Taravari VLEN

Taravari: Maqedonia e Veriut prodhuese e sigurisë – BE, SHBA dhe NATO janë aleatët tanë të pazëvendësueshëm

Pançe Toshovski

Toshkovski: Atmosfera parazgjedhore është e qetë dhe pa incidente

mjeke

Anulohet konkursi për punësimin e 1 117 punonjësve shëndetësor

rasti monstra

Rasti “Monstra” do të kërkoj drejtësi në Strasburg

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Çdo muaj nga 12 infermiere ikin nga Maqedonia e Veriut

gruaja dhune burri rrahje

Gruaja nga Piroku e rreh rëndë me shuplaka burrin nga Gostivari

INFO

NA NDIQ