Nuk ka libra, po përgatitet padi ndaj MASH

Picture of ina-online
ina-online

05/10/2023

“Mungesa e librave paraqet diskriminim strukturor sepse është prekur një popullatë më e madhe, pra një numër i madh i nxënësve në arsimin fillor, sepse në fillim të vitit shkollor nuk janë dorëzuar më shumë se një e treta e librave shkollore, nga 123 tekstet e nevojshme, 46 kanë munguar”, deklaroi sot Vesna Bednevska, anëtare e Komisionit për parandalim dhe mbrojtje nga diskriminimi.

Ai theksoi se bashkë me Asociacionin e Juristëve të Rinj, është duke u përgatitur padia kundër shtetit, përkatësisht Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, përcjell TV21.

Pikërisht për këtë, tha Bednevska, Komisioni ka konstatuar se kur nuk ekziston libri, si mjet bazë për realizimin e procesit edukativo arsimor, ata nxënës nuk kanë qasje të barabartë në arsim cilësor në krahasim me ata që kanë tekste, prandaj tha se po përgatitet padi për mbrojtje nga diskriminimi kundër Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës.

“Komisioni ka marrë një vendim dhe i njëjti është duke u zbatuar. Do të parashtrojmë padi në Gjykatën Civile për mbrojtje nga diskriminimi në interes publik për mungesë librash”, tha mes tjerash Bednevska.

TË FUNDIT
5 minuta
Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë
27 minuta
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
29 minuta
Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja
1 orë
Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri
1 orë
Rasti i parë i kafshimit nga gjarpri në Shkup

ME TE LEXUARA

19 orë
Maqedonia me humbje më të madhe të ujit në rajon
1 ditë
Ky është parashikimi i motit për sot
22 orë
Bekteshi: Pre që qeveria e re ta revidojë vendimin në mënyrë që të mos ketë rritje të çmimit të energjisë elektrike
19 orë
Bekteshi: Pres që nga 1 janari çmimi i energjisë elektrike të jetë më i lirë
1 ditë
Fillon sot regjistrimi elektronik i nxënësve në shkollat e mesme
21 orë
Kujdes! Nesër dhe pasnesër do të bllokohen disa rrugë në Shkup – që çojnë te varrezat e Butelit
2 orë
Ky është parashikimi i motit për sot
1 ditë
Ndërron jetë një ushtar profesionist 25-vjeçar në poligonin “Krivolak”
21 orë
17 ditë pas sulmit ndaj kapitenit shqiptar, nuk ka përgjegjësi ndaj sulmuesve

LEXO MË SHUMË

kasami

Kasami: Decentralizimi i plotë lokal, prioritet i qeverisjes tonë

VLEN_Ministrat-

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

policia-maqedonise-598x330

Në një fermë në Gostivar janë vjedhur lopë dhe qengja

Angela Ageler

Ambasadorja amerikane kundër ankesave të Frontit Evropian: Nuk ka detyrim ligjor që BDI të jetë në qeveri

gjarper

Rasti i parë i kafshimit nga gjarpri në Shkup

deponi kum

Pas dy ditësh bllokim të deponisë së Kumanovës, banorët lejuan hyrjen e kamionëve

gruevski

Gruevski: Asnjëherë nuk kam menduar se duhet të ndryshojmë emrin

Moti_26-780x470-1

Ky është parashikimi i motit për sot

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Pres që nga 1 janari çmimi i energjisë elektrike të jetë më i lirë

INFO

NA NDIQ