Nuk ka më “scroll” të pafund natën, “Instagram” fut kufizime

Picture of ina-online
ina-online

29/06/2023

Kur jeni duke luftuar për të fjetur, shpesh mund të jetë joshëse të kapni telefonin tuaj dhe të filloni të lëvizni nëpër Instagram. Kjo është gati të ndryshojë, falë përditësimit më të fundit.

Meta, kompania që zotëron Instagram dhe Facebook, ka njoftuar dy mjete të reja për të ndihmuar adoleshentët të organizojnë më mirë kohën e tyre në aplikacione.

Përditësimi është krijuar për t’u dhënë të rinjve kontroll mbi përvojat e tyre në internet dhe prindërit të kenë mjete për të mbështetur vendimet e adoleshentëve të tyre, tha Meta në një deklaratë.

Me funksionin “Modaliteti i qetë”, përdoruesit e Instagramit mund të zgjedhin të bëjnë një pushim, të studiojnë, të flenë ose të shkëputen nga aplikacioni. Kur dilni nga modaliteti i heshtur, aplikacioni do t’ju ofrojë një përmbledhje të asaj që keni humbur gjatë pushimit për t’ju ndihmuar të arrini hapin.

Adoleshentët do të shohin gjithashtu një njoftim nëse shpenzojnë më shumë se 20 minuta në aplikacione. Një rekomandim i ri po testohet gjithashtu për Instagramin që do t’u sugjerojë adoleshentëve të çaktivizojnë aplikacionin nëse shikojnë video të shkurtra gjatë natës.

Statusi i ri “në modalitetin e qetë” do të jetë gjithashtu i disponueshëm, pikërisht poshtë emrit të përdoruesit, në mënyrë që të gjithë ta shohin dhe të mos shqetësojnë përdoruesin.

Modaliteti i qetë ishte tashmë i disponueshëm në disa vende dhe tani po shpërndahet për përdoruesit në mbarë botën.

TË FUNDIT
8 orë
TikTok po teston postimin e videove një orëshe?
1 ditë
Google Maps zbulon përditësimin më të fundit
1 ditë
Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet
5 ditë
Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit
6 ditë
Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

ME TE LEXUARA

1 ditë
Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet
1 ditë
Google Maps zbulon përditësimin më të fundit
8 orë
TikTok po teston postimin e videove një orëshe?

LEXO MË SHUMË

tik tok

TikTok po teston postimin e videove një orëshe?

google maps

Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

google

Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Facebook dhe Instagram “nën hetim” nga BE, krijojnë varësi te të miturit

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndalohet një 19-vjeçar në Tetovë, ka shpërndarë materiale raciste dhe ksenofobike

chat-gpt

Arrin GPT-4o: Ç’mund të bëjë modeli i ri i inteligjencës artificiale?

tik tok

TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale

Inteligjenca artificiale AI

Çfarë është AI, si funksionon dhe për çfarë mund të përdoret?

tik tok

Tiktok etiketon përmbajtjet AI, çfarë do të ndodhë me prodhimet e gjeneruara prej saj?

INFO

NA NDIQ