Nuk ka përfunduar me kaq, Fenerbahce me tjetër paralajmërim pas skenarit në Superkupën e Turqisë

Picture of INA
INA

08/04/2024

Gjiganti turk i futbollit Fenerbahçe bëri një trazirë të paprecedentë në finalen e Superkupës së Turqisë, pasi mbrëmë nxorri në fushë një skuadër juniorësh ndaj Galatasarayt dhe më pas u largua nga fusha pas golit të parë të kundërshtarit.

Kështu, në mënyrë të çmendur, Fener shprehu rebelimin ndaj Federatës së Futbollit të Turqisë, ndonëse shumica e tifozëve nuk e kanë aspak të qartë se pse ndodhi rebelimi i pabesueshëm i kësaj skuadre ndaj shoqatës.

Më parë, Fener kërcënoi se do të largohej nga Superliga turke, por sigurisht që nuk ndodhi, ndërsa tani klubi ka lëshuar një deklaratë zyrtare në të cilën ka tentuar të shpjegojë arsyet e këtij veprimi.

Madje ata kujtuan rastin e 9 viteve më parë, kur një autobus me lojtarë të Fenerbahçes u sulmua pas vizitës në Rize. Më pas sulmuesit qëlluan me armë zjarri futbollistët.

“Padrejtësitë që përjetuam, komplotet e organizatave terroriste, tentativa për të vrarë ekipin tonë të futbollit pas vizitës në Rize, përpjekja për të linçuar futbollistët tanë gjatë vizitës së fundit dhe kampionati ynë në ligë u vodh nga arbitrat. Faktorët që na lëndojnë më shumë dhe na detyrojnë të rishikojmë situatën tonë aktuale është se tentativa për vrasje është ende e pazbardhur. Dhe menaxhmenti në atë kohë donte të tërhiqej nga liga për një kohë, të mos luante në lojëra dhe t’i shtynte ato. Lojërat vazhduan pas garancive nga nivelet më të rëndësishme të vendit tonë. “Mos u shqetësoni se kriminelët do t’i gjejmë”, na thanë atëherë dhe kanë kaluar 9 vjet. Ende nuk ka përparim. Këto janë vetëm disa nga ngjarjet. Ne mund ta rrisim këtë listë”, ka thënë presidenti i klubit të Fenerbahçes, Ali Koc.

Në pjesën tjetër të deklaratës nga Fenerbahçe, ata akuzuan ashpër Asociacionin se ka një sistem që përcakton rrjedhën e kampionatit përmes gjykimit. Gjithashtu, ata kujtojnë se ngjarjet pas ndeshjes në Trabzon, kur tifozët sulmuan futbollistët në fushë, nuk janë thjesht huliganizëm.

“Zyrtarët e klubit dhe policia nuk morën masat e nevojshme që nga fillimi i ndeshjes, që duhet të ketë qenë me rrezik të lartë. Hajde, nuk e bënë, le ta lëmë mënjanë këtë. Megjithatë, tensioni që nga fillimi i ndeshjes. Ndeshja dhe rritja e vazhdueshme e tensioneve… A nuk e ndien fare? A nuk e kuptuan se duhet të merrnim të paktën masat e nevojshme në pjesën e dytë? Jo, jo. Nëpunësit civilë dhe policët me përvojë mundën lehtësisht kanë ndier se ku mund të shkojë ndeshja. A nuk e kuptuan ata? Kjo duhet të përgjigjet. Fakti që përfaqësuesit më të lartë të vendit tonë në atë qytet shkaktuan këtë incident nuk është aspak një ngjarje që duhet marrë lehtë. Ne mund të shohim se deri më tani është nënvlerësuar seriozisht”, shtoi Fenerbahce në një deklaratë.

Së fundi, ata bënë të ditur se lëvizja e djeshme në derbin ndaj Galatasarayt ishte lëvizja e parë konkrete që do të ndërmerrnin në luftën kundër padrejtësisë dhe kështu paralajmëruan të reja në të ardhmen.

“Është koha për të rivendosur futbollin turk”, përfundoi Fenerbahçe.

Kujtojmë se Fener dhe Galata janë duke zhvilluar një betejë të madhe për titullin kampion të Turqisë dhe Galata ka dy pikë më shumë se rivali i tyre me shtatë xhiro para fundit.

TË FUNDIT
10 orë
E konfirmon Guardiola: Do të jem në Man City edhe sezonin e ardhshëm
10 orë
Interi gati të godas Romën, e do Dybala-n
11 orë
Besa besë, habit me një veprim në Maqedoninë e Veriut
11 orë
Dhimbje koke për Xherdan Shaqirin, media zvicerane ia përmend edhe pagën e lartë
11 orë
Barcelona synon ti besojë stolin

ME TE LEXUARA

1 ditë
VIDEO/ Usyk kampion i padiskutueshëm, fiton ndeshjen e madhe ndaj Furyt
15 orë
Shpërthen ‘bomba’ në Spanjë: Dyshohet për një ndeshje të trukuar në La Liga
15 orë
E bujshme, dy shqiptarë së shpejti nën urdhrat e Mourinhos
11 orë
Barcelona synon ti besojë stolin
11 orë
Dhimbje koke për Xherdan Shaqirin, media zvicerane ia përmend edhe pagën e lartë

LEXO MË SHUMË

Pep Guardiola

E konfirmon Guardiola: Do të jem në Man City edhe sezonin e ardhshëm

dybala

Interi gati të godas Romën, e do Dybala-n

kf besa doberdoll

Besa besë, habit me një veprim në Maqedoninë e Veriut

xherdan shaqiri

Dhimbje koke për Xherdan Shaqirin, media zvicerane ia përmend edhe pagën e lartë

Jonatan Giraldez

Barcelona synon ti besojë stolin

mourinho jose hoze

E bujshme, dy shqiptarë së shpejti nën urdhrat e Mourinhos

la liga

Shpërthen ‘bomba’ në Spanjë: Dyshohet për një ndeshje të trukuar në La Liga

usyk furi

VIDEO/ Usyk kampion i padiskutueshëm, fiton ndeshjen e madhe ndaj Furyt

cairi klubi hendboll

Çairi shkruan historinë, mposht Vardarin dhe siguron finalen e Kupës

INFO

NA NDIQ