Nuk ka shaka me gjermanët 10 mijë euro gjobë nëse kjo paisje gjendet në automjetin tuaj

Picture of ina-online
ina-online

08/07/2024

Gjermanët dihet se kanë ligje të rrepta të trafikut, por e rëndësishme është që të gjithë përpiqen t’i respektojnë ato.

Mund të humbisni durimin në trafik. Të betohesh, por megjithatë, është e rëndësishme të sillesh gjithmonë me qetësi dhe kujdes. Dhe jo vetëm sepse veprimet impulsive pas timonit janë veçanërisht të rrezikshme, por edhe sepse disa shkelje, për shembull, mund të rezultojnë në një gjobë deri në 1500 euro.

Megjithatë, shoferët mund të përballen me gjobë deri në 10,000 euro nëse kanë një objekt të paligjshëm në makinën e tyre.

Është një thikë. Domethënë, kuzhinierët apo gjuetarët profesionistë mund të kenë një thikë në automjetin e tyre, sepse u nevojitet për punë të përditshme.

Megjithatë, rregullat më të rrepta zbatohen kur transportohen thika. Një thikë xhepi ose një thikë me teh më të vogël se 12 centimetra nuk është problem në shumicën e rasteve.

TË FUNDIT
1 ditë
“Dua të votoj në 2025”- Diaspora protestë para Kuvendit: Nuk ka zgjedhje pa ne!
2 ditë
Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre
2 ditë
Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’
3 ditë
E rëndë në Greqi, 45-vjeçarin shqiptar e zë korrenti nga makina e krasitjes, gjendet i vdekur në arë
3 ditë
U kap duke bërë “drifta” me BMW-në e tij, shqiptari nga Kosova arrestohet në Zvicër

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

diaspora votim

“Dua të votoj në 2025”- Diaspora protestë para Kuvendit: Nuk ka zgjedhje pa ne!

greqi policia

Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre

islam alijaj

Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’

ambulanca-sk

E rëndë në Greqi, 45-vjeçarin shqiptar e zë korrenti nga makina e krasitjes, gjendet i vdekur në arë

policia zvicer

U kap duke bërë “drifta” me BMW-në e tij, shqiptari nga Kosova arrestohet në Zvicër

gjermani-kufi

Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën

vjosa osmani

Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)

policia gjermane gjermani

Vdes një shqiptar në Gjermani, dyshohet për vrasje

trump sulm

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

INFO

NA NDIQ