Nuk ka shpëtim për ish funksionarët e VMRO-së, gjykata e Strazburgut nuk pranon abolimet e Ivanovit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/02/2023

Abolimi i ish presidentit Gjorge Ivanov, nuk arriti të shpëtojë ish funksionerët e VMRO-DPMNE-së. Për këtë sot vendosi gjykata për të drejtat e njeriut në Strazburg, e cila ka njoftuar se aplikimet janë të papranueshme, gjegjësisht të dënuarit dhe të akuzuarit nuk i kanë shteruar të gjitha mjetet juridike në vend, informon Zhurnal.

Gjykata Evropiane sot ka shpallur vendimin sipas të cilit ankesat e aplikantëve kanë qenë të parakohshme, pra për çdo rast është dashur të priten vendimet e Apelit dhe Gjykatës së Lartë.

Në nëntor të vitit 2017, avokati Vlatko Ilievski ka dorëzuar kërkesën e parë në Gjykatën në Strasburg, pasuar nga tetë të tjera, të cilat i referohen gjithsej 10 të dëmtuarve. E para është në emër të ish-kryetarit të Manastirit, Vladimir Taleski dhe dhjetë ditë më vonë, ka ardhur ai i Edmond Temelkos, ish-kryetari i komunës shqiptare të Pustecit. Në të njëjtin muaj, në të njëjtën datë, janë dorëzuar edhe dy të tjera, nga Nikolla Gruevski dhe një bashkërisht nga Toni Jakimovski dhe Gordana Jankulloska.

Vitin tjetër, në shkurt të 2018-ës, arrin aplikacioni i përbashkët i Jankulloskës dhe Mile Janakieskit, dhe pas tre muajsh përgatitet edhe ai i Kiro Todorovskit. Në verën e vitit 2018 në Strasburg arrin aplikacioni i ish-shefit të DSK-së, Sasho Mijalkov, ndërsa viti mbyllet me aplikimet e Janakieskit dhe Kiril Bozhinovskit.

E përbashkëta e të gjithëve ishte kërkesa për ndërprerjen e ndjekjes penale me arsyetimin se nuk mund të tërhiqej falja që morën nga ish-presidenti. Ministria e Drejtësisë nuk ka dashur të qetësohet me aplikantët dhe pretendon se heqja është e paligjshme dhe antikushtetuese, edhe pse është një akt i presidentit të shtetit.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Drashkoviq-696x383

Drashkoviq: Me gënjeshtra, shteti serb nxiti urrejtje dhe histeri anti-shqiptare

stevo pendarovski

Pendarovski: Oferta e Mickoskit për koalicion është shenjë dobësie

gashi

Gashi: Jemi në proces për ta bërë ndryshimin historik në Maqedoninë e Veriut

MEXHITI

Izet Mexhiti nga Berlini: Mërgata mposhti Jugosllavinë, andaj do ta mposhtë edhe BDI-në

IMG_1316

Albulena Haxhiu: Koalicioni VLEN e ka mbështetjen e parezervë të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes

WhatsApp Image 2024-04-19 at 23.03.16 (1)

Sela: Vota për Bujarin më 24 prill dhe për Frontin më 8 maj është biletë kthyese e fëmijëve tanë të cilët kanë marrë rrugën e mërgimit

Ali AHmeti

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Menduh Thaci

Thaçi thotë se Albin Kurti s’ka asnjë njeri në Maqedoni

INFO

NA NDIQ