Nuk ka tubim në Zvicër pa flamur shqiptar, sidomos në ato sportive. Kjo u pa edhe në EURO 2024

Picture of ina-online
ina-online

22/06/2024

Gati ne cdo qytet ne 26 kantonet e Zvicres autoritetet kane ngritur Zonat e tifozëve ( Fans zone) ku qytetaret te ken mundesi te ndjekin ndeshjet futbollistike gjate Euro2024.

Por eshte ineresant sikur ne Gjermani ashtu edhe ne Zvicer dhe thuajse ne cdo vend te ballkanit verehen tifozet kuqezi te cileve ju prine flamuri shqiptare e here e here edhe ai i Kosovës, njofton gazeta zvcierane ne shqip Le Canton27.ch.

Zona te tilla me te medha gjenden ne Zurich, Bernë, Sant-Galen, Lausane, Gjenevë…

Per shembull ne Lausane ne Ouchy gati ne cdo ndeshje jane tubuar rreth 8000 njerëz aty edhe qinda shqiptare te veshur kueqzi dhe me flamaj kombëtar. D perkujtuar se ne zvcer aktualisht jetojne reeth 400.000 shiptarë.

TË FUNDIT
6 orë
Autorët e vrasjes në Debresh janë nga Winterthuri i Zvicrës
6 orë
E pazakontë në Gjermani: U ankua për nxehtësinë në aeroplan, shqiptari dëbohet nga fluturimi pak para nisjes
17 orë
Besa Sharrah dhe ëndrra amerikane që po e bën realitet, inxhinierja vlonjate kandidon për Senatin e Ohajos
19 orë
Gërvalla vjen me një lajm të mirë për mërgimtarët
1 ditë
Hajni zviceran ia vodhi çantën shtetasit të Maqedonisë, por nuk i gjeti 1 mijë eurot e fshehura në libër

ME TE LEXUARA

6 orë
E pazakontë në Gjermani: U ankua për nxehtësinë në aeroplan, shqiptari dëbohet nga fluturimi pak para nisjes
6 orë
Autorët e vrasjes në Debresh janë nga Winterthuri i Zvicrës
1 ditë
Mediat zvicerane shkruajnë për garat ilegale në Kosovë me vetura me targa të Zvicrës
1 ditë
Arrestohet shqiptari i dyshuar për vrasje në Gjermani
1 ditë
Hajni zviceran ia vodhi çantën shtetasit të Maqedonisë, por nuk i gjeti 1 mijë eurot e fshehura në libër
19 orë
Gërvalla vjen me një lajm të mirë për mërgimtarët

LEXO MË SHUMË

vrasje policia debresh

Autorët e vrasjes në Debresh janë nga Winterthuri i Zvicrës

aeroport

E pazakontë në Gjermani: U ankua për nxehtësinë në aeroplan, shqiptari dëbohet nga fluturimi pak para nisjes

besa sharrah

Besa Sharrah dhe ëndrra amerikane që po e bën realitet, inxhinierja vlonjate kandidon për Senatin e Ohajos

Donika Gervalla

Gërvalla vjen me një lajm të mirë për mërgimtarët

vjedhje

Hajni zviceran ia vodhi çantën shtetasit të Maqedonisë, por nuk i gjeti 1 mijë eurot e fshehura në libër

Arrestim_Pranga-780x468-1

Arrestohet shqiptari i dyshuar për vrasje në Gjermani

Ferrari bugati

Mediat zvicerane shkruajnë për garat ilegale në Kosovë me vetura me targa të Zvicrës

mergimtar

“Lakmojmë luksin e mërgimtarëve, por jemi dembela”! Ekonomisti thotë se mërgata lë në RMV rreth një miliard euro

GJYKATA

Lirohet nga akuzat kosovari i cili dyshohej për akte seksuale me një fëmijë

INFO

NA NDIQ