“Nuk ka vend për panik”, garanton ministri Bekteshi

Iliria News Agency
Iliria News Agency

12/03/2022

Ministri i ekonomisë, Kreshnik Bektesbi sot vizitoi fabrikën për prodhimin e vajit për gatim “Brilliant” në Shtip.

Ai ka inspektuar punën e saj dhe se si zbatohen vendimet e Qeverisë me propozim të Ministrisë së Ekonomisë për mbrojtjen e prodhimit vendor të produkteve ushqimore bazë.

“Kapacitetet vendore për prodhimin e produkteve ushqimore bazë janë vendosur në kapacitet të plotë dhe masat e miratuara nga Qeveria synojnë të shmangin goditjet e çmimeve dhe të mbrojnë qytetarët.

Gjithashtu, Maqedonia e Veriut ka çmime shumë më të mira në krahasim me vendet e rajonit dhe çmimet do të ulen edhe në periudhën e ardhshme si rezultat i vendimit për uljen e marzheve dhe rezultateve të uljes së TVSH-së për produktet ushqimore bazë nga 5% në 0%. për të cilën zgjidhja ligjore u miratua dje nga deputetët në Kuvend.

Deri në fund të ditës çmimi i derivateve të naftës pritet të ulet, gjë që pritet të vazhdojë edhe gjatë javës së ardhshme.

U bëj thirrje të gjitha kompanive dhe të gjitha palëve të interesuara në vend që të solidarizohen dhe bashkërisht të kontribuojnë në tejkalimin e kësaj krize globale me sa më pak dëm për qytetarët dhe ekonominë”, theksoi ministri Bekteshi.(INA)

https://www.facebook.com/100044464358055/posts/510589427099865/?d=n

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-04-17-20-37-20-617_com.facebook.katana-edit

Fol: Përleshje fizike në BDI-në e Gostivarit, Nevzati i jep shuplakë Valdetit?!

shkolla shqipe zvicer

Rreth 10 milionë euro të prindërve harxhohen për uniforma, fotografi dhe ushqime

lsm-sindikata780x439-1

LSM: Është e turpshme që në shekullin e 21-të të lutemi për pagë, ditët në vijim do të radikalizojmë protestën

open-balkan

A do të ndodh tërheqja nga Ballkani i Hapur, Osmani e paralajmëron

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

BESIMI

Nënshkruhet Kodi për Zgjedhje Korrekte dhe Demokratike

hoxha555

Shaqiri: Komandat i përgjithshëm i UÇK-së për Maqedoni ka qenë Emrush Xhemajli, jo Ali Ahmeti

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

INFO

NA NDIQ