Nuk miratohet ligji për lojërat e fatit, mbyllet procedura

INA
INA

14/03/2024

Ligji për lojërat e fatit nuk kaloi në Kuvend. Ligji në fjalë u hodh sërish në votim pasi presidenti Pendarovski nuk e nënshkroi dekretin. Pro votuan 51 deputetë derisa për miratimin e tij nevojiteshin 61 vota. Shërbimet e Kuvendit sqaruan se këtu përfundon procedura për këtë ligj. Sipas informacioneve që qarkullojnë në opinion, ky ligj do të ishte në favor të BDI-së, qëllimi i së cilës është të marrë përsipër biznesin e lojërave të fatit legal. Opozita shqiptare paralajmëroi se njerëzit e afërt të Grubit janë të infiltruar thellë në Lotarinë Shtetërore dhe se ai kërkon të legalizojë praktikat e paligjshme më parë në Lotari për të hapur video lotarinë e re dhe kompanitë e basteve online. Sipas palëve që nuk janë pajtuar me ligjin, janë kontestuar tre momente: Dhënia e licencave për kompanitë në të cilat anëtarë të Bordit Drejtues dhe Mbikëqyrës janë anëtarë të Kabinetit të Artan Grubit, lejimi i lojërave të fatit online, që praktikisht do të thotë se të gjithë në shtëpi mund të luajnë lirisht bixhoz, përfshi edhe të miturit. Dhe një nga dispozitat më të diskutueshme mund të ketë qenë ajo që parashikon lejet për objektet, pra hapësirën ku do të vendoseshin lojërat e fatit, të jepeshin nga Ministria e Financave – që aktualisht udhëhiqet nga kuadër i Bashkimit Demokratik për Integrim.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rijad shaqiri hysni shaqiri

Rijad Shaqiri: Unë me mburrje e them se jam biri i Hysni Shaqirit

vlen llogo

VLEN: Bujar Osmani është supermjeshtri i korrupsionit në këtë shtet

mpj22-696x385

Maqedonia e Veriut formon shtab krize për evakuimin e shtetasve nga Lindja e Mesme

mesuesi

Vdiq pishtari i arsimit, mësuesi nga Sllupçani, Qemal Iseni

arberesha kryeziu

Deputetja e VV-së, Hyseni: Bujar Osmani përfaqësues i “Ballkanit të Hapur”, Arben Taravari i rreshtuar përkrah Kosovës

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Mjekët specialistë privatë në RMV nga sot në grevë të përgjithshme

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

Mickoski vmro platforma

Mickoski: Kohët kur Reçica mund të shantazhonte dhe të diktonte kushte kanë ikur

hotel mijallkov oher

Kompania e Mijallkovit filloi me ndërtimin e një hoteli luksoz në Ohër, reagon “02 Iniciativa”

INFO

NA NDIQ