Numri i mandateve në Kuvend pas rivotimit të djeshëm në Maqedoninë e Veriut

Picture of INA
INA

23/05/2024

Kryetari i Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ), Aleksandar Dashtevski dje i shpalli rezultatet pas rivotimit në shtatë vendvotime.

Dashtevski tha se edhe Fronti Evropian edhe koalicioni VLEN kanë fituar nga 8 mandate në njësinë e gjashtë zgjedhore, që do të thotë se VLEN merr mandat nga Fronti Evropian.

Në zonën e 5-të, rezultati mbetet i njëjtë.

Dashtevski shtoi se do të vijojnë afatet për ankesa.

Nënkryetari i BDI-së, Arbër Ademi dje në një prononcim për TV21 tha se janë njoftuar për shumë parregullsi nga terreni gjatë rivotimit dhe se nuk e njohin rezultatin në Njësinë Zgjedhore. 6.

“Imagjinoni, tashmë është ora 22:00 dhe KSHZ-ja ende nuk ka rezultate zyrtare për një vendvotim”, tha Ademi.

Ndryshe, pas rivotimit të djeshëm VMRO-DPMNE ka 58 deputetë, LSDM dhe BDI nga 18, VLEN 14, “E Majta” 6 dhe ZNAM 6.

TË FUNDIT
3 orë
Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë
5 orë
Do të marrin nga 2000 euro në muaj, gjithsej 36 ish-deputetë kanë kërkuar dhe kanë marrë apanazh
6 orë
Me sukses është shmangur një skandal eventual! Siljanovska në Samitin në Shkup e shmangu përdorimin e emrit të shtetit
10 orë
Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës
11 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës

ME TE LEXUARA

13 orë
Dënime me kusht për pjesëmarrësit në ngjarjet në M-NAV, Prokuroria e ka rikualifikuar lëndën kundër tyre
12 orë
Dyert e shkollave të hapura por nuk ka nxënës
11 orë
Mbi 50 mijë shqiptarë pritet të ndjekin ndeshjen në Gjermani, ndërkaq italianë më pak se 10 mijë!
11 orë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh
11 orë
Mbi dy milionë muslimanë fillojnë pelegrinazhin vjetor të Haxhit
11 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës
1 ditë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
10 orë
Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës

LEXO MË SHUMË

IMG_3097

Gjermania nis me këmbë të mbarë, fitore të thellë 5:1 me Skocinë

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Do të marrin nga 2000 euro në muaj, gjithsej 36 ish-deputetë kanë kërkuar dhe kanë marrë apanazh

gordana siljanovska davkova

Me sukses është shmangur një skandal eventual! Siljanovska në Samitin në Shkup e shmangu përdorimin e emrit të shtetit

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata, shtrenjtohen derivatet e naftës

buka-market

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: Na shtrenjtojnë kafshatën e gojës

haxh-meke

Mbi dy milionë muslimanë fillojnë pelegrinazhin vjetor të Haxhit

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

tifozat kuq e zi

Mbi 50 mijë shqiptarë pritet të ndjekin ndeshjen në Gjermani, ndërkaq italianë më pak se 10 mijë!

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dyert e shkollave të hapura por nuk ka nxënës

INFO

NA NDIQ