Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

Picture of ina-online
ina-online

08/06/2024

Numri i palestinezëve të vdekur nga sulmet e vazhdueshme izraelite në Rripin e Gazës është rritur në 36,731, thanë autoritetet shëndetësore të drejtura nga Hamasi në një deklaratë për shtyp.

Gjatë 24 orëve të fundit, forcat izraelite vranë 77 persona dhe plagosën 221 të tjerë, duke e çuar numrin total të të vdekurve në 36,731 dhe të plagosurve në 83,530 që nga shpërthimi i konfliktit palestinezo-izraelit në tetor të vitit të kaluar, thuhet në deklaratë.

Deklarata vuri në duke se disa viktima janë ende nën rrënoja mes bombardimeve të rënda dhe mungesës së ekuipazheve të shpëtimit.

Izraeli nisi një ofensivë në shkallë të gjerë kundër Hamasit në Rripin e Gazës për t’u hakmarrë kundër një sulmi të Hamasit përmes kufirit jugor izraelit më 7 tetor 2023, gjatë të cilit rreth 1,200 njerëz u vranë dhe rreth 250 u morën peng.

TË FUNDIT
12 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
2 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
3 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej
3 ditë
Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë
3 ditë
Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

ME TE LEXUARA

12 orë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

LEXO MË SHUMË

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

Mette Frederiksen 1

Sulmohet kryeministrja e Danimarkës, një burrë e qëllon me grusht në rrugë, ja si paraqitet gjendja e saj

Biden

Biden përpiqet të bindë G7 të përdorë pasuritë ruse të ngrira në perëndim si ndihma për Ukrainën! Propozimi arrin deri në vlerën 50 miliardë dollarë

INFO

NA NDIQ