Numri i viktimave në zjarret në Hawaii do të rritet, gishti drejtohet nga autoritetet

Picture of INA
INA

15/08/2023

Numri i të vdekurve nga zjarret në Hawaii, më vdekjeprurësit në Shtetet e Bashkuara në 100 vjet, mund të dyfishohet apo edhe trefishohet këtë javë, paralajmëruan zyrtarët, duke pritur që të gjenin “10 deri në 20 të vdekur në ditë” ndërsa aktualisht janë nën zjarr. fatkeqësia.

Zjarri, i cili u karakterizua nga intensiteti dhe shpejtësia e pazakontë, mori 96 jetë në ishullin Maui, treguan të dhënat e publikuara të dielën mbrëma.

Qentë e kërkimit po kërkojnë aktualisht qytetin Lahain, pothuajse plotësisht i shkatërruar nga zjarri dhe ende nuk kanë mbuluar pjesën më të madhe të tokës.

“Shpëtimtarët ndoshta do të gjejnë 10 deri në 20 njerëz në ditë,” paralajmëroi guvernatori i Hawaii Josh Green në një intervistë me rrjetin CBS që u transmetua të hënën.

Sipas tij, kërkimet “ndoshta do të zgjasin edhe dhjetë ditë” dhe se “tani është e pamundur të vlerësohet numri përfundimtar i viktimave”.

Autoritetet janë ende në kërkim për 1,300 të zhdukur, tha guvernatori. Ky numër po bie pasi komunikimet në Maui kthehen gradualisht dhe banorët arrijnë të gjejnë të dashurit e tyre.

Rrethanat e këtyre zjarreve shkatërruese, shkaku i të cilave ende nuk dihet, janë ende të paqarta.

Zjarri ka përfshirë banorët, për të cilin shumë fajësojnë autoritetet.

Sirenat e përdorura për të paralajmëruar për cunami nuk u dëgjuan. Sistemi zyrtar i paralajmërimit nëpërmjet televizionit, radios dhe celularëve ishte i padobishëm për banorët që mbetën pa energji elektrike dhe pa sinjal.

Një hetim është duke u zhvilluar për të përcaktuar se si autoritetet e trajtuan krizën.

TË FUNDIT
18 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
21 orë
“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara
22 orë
Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë
22 orë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
1 ditë
Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

ME TE LEXUARA

21 orë
“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara
18 orë
Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore
22 orë
Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë
22 orë
Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë

LEXO MË SHUMË

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Ndërpritet sistemi i IT’së në të gjithë botën goditen bankat, mediat dhe linjat ajrore

Biden

“72 orët vendimtare”, zgjerohet rrethi i njerëzve të afërt me Bidenin që kërkojnë tërheqjen e tij nga gara

rezidenca putin

Blindohet rezidenca verore e Putinit! Ka një mbrojtje të re ajrore që askush nuk mund të depërtojë

trump

Trump merr zyrtarisht nominimin e Republikanëve: Mund t’i ndal të gjitha luftërat me një telefonatë

Trump Musk

Elon Musk do të mbështesë fushatën e Trumpit me mbi 41 milionë euro në muaj

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Ministri ukrainas i mbrojtjes: 500 mijë trupa ruse po rrethojnë vendin!

Trump Thomas Matthew Crooks tomas metju kroks

Pajisja misterioze: A po komunikonte atentatori i Donald Trump me dikë tjetër?

Biden

Biden rezulton pozitiv me COVID-19, rikthehet në Shtëpinë e Bardhë

merkel

Drejtoi për 16 vjet Gjermaninë/ DW: Angela Merkel, figurë simbol për Evropën. Çfarë dihet sot në 70-vjetorin e saj

INFO

NA NDIQ