Nvidia kalon Alphabet dhe Amazon për tu bërë kompania e katërt më me vlerë në botë

INA
INA

16/02/2024

Nvidia ka tejkaluar Alphabet për nga vlera e tregut ditn e Mërkure, vetëm një ditë pasi parakaloi Amazon.

Bloomberg raportoi se vlera e Nvidia llogaritet në 1.83 trilionë dollarë, duke lënë pas Google me 1.82 trilionë dollarë.

Kjo e bën Nvidian kompaninë e katërt më me vlerë në botë pas Microsoft me 3.04 trilionë dollarë, Apple me 2.84 trilionë dollarë dhe Saudi Aramco.

Kompania aktualisht po prodhon çipin H100 i cili fuqizon pjesën më të madhe të modeleve gjuhësore sot, përfshirë ChatGPT të OpenAI apo projekteve AI të Microsoft, Meta dhe Amazon.

Kompanitë më të mëdha teknologjike janë përfshirë në një garë çipesh AI ku secila synon të krijojë çipin e saj grafik për të rrëzuar monopolin e Nvidia.

Nvidia po përgatitet për linçimin e një çipi më të fuqishëm AI quajtur H200 i cili ka më shumë kapacitet memorie dhe bandwidth sesa paraardhësi.

Në fillim të muajit u raportua se Nvidia kishte investuar 30 miliardë për të ndihmuar kompanitë e tjera të ndërtojnë çipe AI. Ndërkaq rivalët e drejtpërdrejtë si Intel dhe AMD po punojnë në çipet e tyre të cilat do të konkurrojnë me H200. /PCWorld Albanian

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

tik tok

TikTok me shërbimin e ri kërcënon Instagramin

meta-logo-1

​Meta prezanton çipin e ri të trajnimit për inteligjencën artificiale

spacex-leshon-me-sukses-raketen-falcon-heavy_5cb0dafb5e977

Sa i ‘rrezikon’ Starlink kompanitë shqiptare të internetit?

iphone- telefon mobil

Messenger bën ndryshime dhe përdoruesit mezi i kanë pritur!

Elon-Musk-cip

Musk: IA do ta tejkalojë inteligjencën njerëzore deri në fund të vitit të ardhshëm

tik tok

TikTok po zhvillon një aplikacion të ri që do të konkurrojë me Instagram

Apple-1

Apple do të paguajë shuma të mëdha për të licencuar miliona imazhe me Al

Bitcoin

Bitcoin në 72,600 dollarë: halving është afër

INFO

NA NDIQ